Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Ciekawostki

Ciekawe złudzenia optyczne – opis i przykłady

Ciekawe złudzenia optyczne – opis i przykłady

Iluzje optyczne to pewnego rodzaju złudzenia, które mogą zmylić mózg i postrzeganie człowieka. Wiele z nich jest niesamowita ciekawostką, które można wykorzystać do tworzenia wielu projektów. Czym są i jak wyglądają iluzje optyczne? Jakie przykłady ciekawych iluzji można przytoczyć?

Jak stworzyć własną iluzję?

Iluzje optyczne to błędne postrzeganie przedstawionego materiału. Złudzenia te mogą być nienaturalnie odbierane, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu cieni, kolorystyki czy zabawy długościami, szerokościami i figurami geometrycznymi. Błędne postrzeganie jest wynikiem działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w odróżnieniu i modelowaniu obrazu zewnętrznego.
Wiele z popularnych złudzeń optycznych jest bardzo prostych do wytłumaczenia, a stworzenie ich nie wymaga wiele wysiłku i umiejętności. Istnieją jednak, również takie, które ciężko zinterpretować, a samo wprowadzenie mózg w błędne myślenie jest silne i natychmiastowe.
Jakie istnieją znane, popularne i ciekawe iluzje optyczne?
Wśród popularnych złudzeń optycznych można wyróżnić, kilka, które zaliczają się do grona faworytów. Oto kilka z nich:
– złudzenie Ponza – iluzja polegająca na porównywaniu dwóch równolegle ułożonych względem siebie linii. Odpowiednie tło daje wrażenie, iż jedna z nich jest znacznie dłuższa. W rzeczywistości, obie proste są identyczne, a błędne ich określenie jest wynikiem zastosowania zwężających się po bokach ścianach. Na taki odbiór obrazu wpływa siatkówka oka i mylny przekaz do mózgu.
– efekt figur dwuznacznych – tak skonstruowana grafika, które może przedstawiać dwa różne elementy.

Każdy widzi inaczej

Konstrukcja mózgu nie jest w stanie odbierać obydwu przekazów na raz, a niezmienny obraz, w którego można wpatrywać się dłuższa chwilę, może zmienić znaczenie. Człowiek interpretuje tło na swój własny sposób, zauważając początkowo tylko jedną interpretację.
– trójkąt Penrose’a – to przedmiot ujawniający się jako figura złożona z trzech równych belek. Ich końce są tak połączone ze sobą, że tworzą niezwykły efekt trójwymiarowości. Złudzenie optyczne, polega na nieskończoności figury, który nie jest możliwym do wykonania w rzeczywistości.
– szachownica Adelsona – złudzenie polegające na rozróżnieniu kolorów. Zaznaczone na szachownicy pola A i B mają taka samą barwę, choć oko nie jest w stanie tego wychwycić. Podczas obserwacji ilustracji istnieje głębokie wrażenie, że jedno z pól jest znacznie ciemniejsze. Efekt ten zapewnia odpowiednie dobranie barw i gra cieni.
– straszna iluzja – określanie i postrzeganie realnej wielkości obiektów znajdujących się na obrazku. Odpowiednie ich ustawienie, umieszczenie w przestrzeni daje wrażenie różnorodności wielkości. Umieszczone na grafice elementy, posiadają identyczna wielkość.

Udostępnij