Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Lifestyle

Czy pobieranie muzyki z Internetu zawsze jest nielegalne?

Czy pobieranie muzyki z Internetu zawsze jest nielegalne?

Internet jest z nami już od kilku dekad. Jednak do dziś wiele rzeczy z nim związanych wzbudza wielkie kontrowersje. Przede wszystkim warto tu wspomnieć o pobieraniu z sieci muzyki. Od samego początku tej praktyki uważane było to za czynność nielegalną. Z jakiego powodu tak się dzieje? A także, co najważniejsze, czy zawsze pobieranie muzyki z Internetu musi wiązać się ze złamaniem prawa? Co warto o tym wszystkim wiedzieć?

Jakie pobieranie muzyki jest nielegalne?

Czy zawsze pobieranie muzyki z sieci wiąże się ze złamanie prawa? Najpierw trzeba się dowiedzieć tego, gdzie na pewno taka czynność nie jest poprawna z punktu widzenia przepisów. Co więcej, dlaczego w ogóle wzbudza to tak wiele kontrowersji?

Pobieranie muzyki związane jest z Internetem właściwie od samego początku jego powstania. To właśnie Napster, pierwsza strona pozwalająca na pobieranie utworów z sieci stała się obiektem pierwszej internetowej kontrowersji. Wszystko zakończyło oczywiście zamknięciem portalu. To rzecz jasna nie rozwiązało problemu, ponieważ w niedługim czasie powstała pierwsza na świecie sieć P2P. Ta zamiast wykorzystywać istniejący fizyczny serwer służący do kopiowania plików, łączyła ze sobą pojedyncze komputery użytkowników. Dawała im możliwość swobodnego przesyłania pomiędzy sobą danych. Spowodowało to prawdziwą eksplozję pobierania w Internecie muzyki. Dochodziło nawet do takich sytuacji, gdy płyty szybciej pojawiały się w sieci niż miały premierę w sklepach.

Sprawdź: MŁODZIEŻOWY SLANG W OBECNYCH CZASACH

pobieranie muzyki

Taka sytuacja szybko spowodowała, że zareagować musiały koncerny muzyczne czerpiące przecież korzyści materialne ze sprzedaży muzyki. Internet, a konkretniej mówiąc nielegalne pobieranie muzyki, wiązało się ze spadkiem przychodów. Efektem tego było zdelegalizowanie stron tzw. torrentowych, czy też warezowych, z których pobrać można było utwory. Mało tego, dziś nawet za nielegalne uznaje się pobieranie muzyki z YouTuba. Choć technicznie taka możliwość istnieje poprzez zastosowanie odpowiedniego oprogramowania. Warto się jednak teraz zastanowić na tym, czy każda forma pobierania muzyki z sieci jest nielegalna? A może jednak coś się w tej materii nieco zmieniło?

Gdzie pobierać legalnie muzykę z Internetu?

Koncerny muzyczne walcząc ze spadającymi dochodami spowodowanymi nielegalnym pobieraniem muzyki z sieci, dostrzegły jednocześnie ogromny potencjał w tej formie dystrybucji. Często bowiem pobieranie plików z muzyka nie wiązało się z chęcią kradzieży, czy też niechęcią do kupowania płyt, lecz ze zwykłą wygodą. O wiele łatwiej jest pobrać cały album ulubionego artysty z Internetu, niż udawać się po niego do sklepu. Co więcej, o wiele wygodniej jest taką muzykę słuchać. Nie trzeba umieszczać płyty w odtwarzaczu, czy też ręcznie przeszukiwać krążek w celu wybrania ulubionego utworu. Często jedynego dobrego na całej płycie. Szybko dostrzeżono, że Internet może być miejscem równie dobrym dla muzyki, co sklepy.

Dziś na licznych, legalnych stronach z muzyką można całe albumy, lub też konkretne utwory po prostu kupić. Płacąc określoną sumę, dany plik z muzyką zostaje udostępniony do pobrania. Gdy już znajdzie się na dysku komputera lub też telefonu, możliwe jest jego wygodne odtwarzanie w nielimitowanej oczywiście ilości.

Zobacz: GOOGLE GRAFIKA – SKUTECZNE NARZĘDZIE DO WYSZUKIWANIA OBRAZEM

pobieranie muzyki

Mało tego, na rynku powstało wiele portali streamingowych. Za określoną kwotę dają dostęp do ogromnej biblioteki plików muzycznych. Można włączyć i je odsłuchać, bez potrzeby pobierania ich na dysk. Oczywiście każdy z tych utworów może zostać pobrany na dysk. Dzięki temu możliwe będzie jego słuchanie bez konieczności posiadania stałego dostępu do Internetu. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane na wakacjach, gdy nie zawsze ma się dostęp do sieci, a chciałoby się korzystać ze swoje muzyki.

Podsumowanie

Jak zatem widać po powyższym opisie, pobieranie muzyki z Internetu przeszło naprawdę długą drogę. Od czasów, gdy było to praktyką nielegalną, trudną w realizowaniu, a także związaną z konsekwencjami prawnymi, po dziś, gdy jest to w pełni legalne, a także niezwykle proste. Obecnie przez Internet w pełni legalnie, za niewielką opłatą można posłuchać każdego utworu.

Zobacz też: Jak włączyć tekst na Spotify?

Udostępnij