Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, że trzeba być przygotowanym na różne sytuacje. Zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w firmach, sklepach, zakładach usługowych nie raz zdarzyły się przerwy w dostawie prądu. Co zrobić, by zabezpieczyć się na tego typu zdarzenia? W jakie urządzenia warto zainwestować? Poniżej kilka cennych wskazówek.
Akumulatory do zasilania awaryjnego
W większości domów, w zakładach produkcyjnych, w sklepach jest mnóstwo urządzeń, które powinny być zasilane awaryjne w sytuacji, gdy następują przerwy w dostawie prądu spowodowanych pracami technicznymi, warunkami pogodowymi itp. Akumulatory do zasilania awaryjnego są powszechnym źródłem, podtrzymującym działanie najważniejszych urządzeń, w których normalne zasilanie elektryczne może być niedostępne. Większość urządzeń gospodarstwa domowego prawidłowo działa tylko wtedy, gdy są one podłączone do prądu. Obejmuje to między innymi: lodówki, grzejniki, wentylatory i inne. Aby pracować w sytuacji awaryjnej, wystarczy podłączyć akumulatory do zasilania awaryjnego do zasilacza (przetwornicy) a do niego mozna wpiać urządzenia, które chce się używać. W każdym domu oraz w firmie obowiązkowo powinien znaleźć się akumulator do alarmu oraz akumulator do oświetlenia awaryjnego.
Jaki model akumulatora wybrać?
Akumulatory, o których mowa powyżej różną się między innymi: pojemnością, budową, zastosowaniem, żywotnością oraz ceną. Tak naprawdę rodzaj akumulatora, który klient wybierze w głównej mierze zależy od jego potrzeb i sprzętu. Dzięki odpowiedniej konstrukcji akumulatory są bezpieczne w eksploatacji i nie zagrażają bezpieczeństwu. W sytuacji awarii systemu energetycznego podpina się je do bram wjazdowych, pieców, zasilaczy UPS, systemów alarmowych, do oświetlenia awaryjnego, do pomp oraz do innych sprzętów, by mogły one odpowiednio funkcjonować. Tego typu sprzęty „uratowały” już wiele urządzeń.
Gdzie kupić sprawdzone akumulatory?
Na rynku jest mnóstwo różnego rodzaju akumulatorów (litowe, żelowe, fosforowe). Warto jednak dowiedzieć się o nich czegoś więcej, by mieć pewność, że wybierze się odpowiedni zestaw do zasilania awaryjnego. Dobrej jakości, niezawodny i bezpieczny akumulator można w wielu sklepach internetowych. Doświadczeni, sprawdzeni dostawcy porównują różnorodne modele, dzięki czemu klient wybierze akumulator dostosowany do swoich potrzeb. Trzeba nastawić się na wydatek rzędu od około 220 do 400 zł (w zależności od modelu i marki).