Bluetooth to bezprzewodowa technologia komunikacyjna, która umożliwia połączenie różnych urządzeń ze sobą. Dzięki niej możemy podłączyć słuchawki, klawiatury, myszy, drukarki i wiele innych urządzeń do naszego komputera. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć Bluetooth w komputerze z systemem Windows 11.
- Do czego służy moduł Bluetooth
- Jak włączyć moduł Bluetooth w komputerze z systemem Windows 11?
- Jak sparować urządzenie Bluetooth? Łączenie słuchawek, drukarki i myszki z komputerem
- Jak sprawdzić, czy laptop posiada Bluetooth?
Do czego służy moduł Bluetooth
W dzisiejszych czasach korzystamy z coraz większej liczby urządzeń elektronicznych. Z tego względu ważna jest wiedza na temat tego, czym jest moduł Bluetooth i jak możemy go używać. Komputer wyposażony w moduł Bluetooth zapewnia możliwość połączenia bezprzewodowego z innym sprzętem. Są to takie urządzenia takie jak:
- myszki,
- drukarki,
- słuchawki,
- monitory.
Jak można zauważyć, ta funkcja łączenia bezprzewodowego umożliwia urządzeniom Bluetooth odnajdywanie komputera. Dzięki temu jesteśmy w stanie bezprzewodowo i z pewnej odległości od komputera korzystać z zewnętrznych urządzeń. Ogranicza to używanie zbędnego okablowania i czyni wygodniejszym codzienne czynności z użyciem laptopa.
Jak włączyć Bluetooth w komputerze z systemem Windows 11?
Aby włączyć Bluetooth w Windows 11, wykonaj poniższe kroki:
- Kliknij na ikonę połączenia internetowego w prawym dolnym rogu ekranu.
- Znajdź ikonkę Bluetooth i kliknij ją lewym przyciskiem myszy.
Inną metodą jest wejście bezpośrednio do ustawień Bluetooth i innych urządzeń. Należy tam przejść poprzez pole „wyszukaj” w systemie Windows. Aby aktywować Bluetooth za pomocą ustawień, wystarczy przesunąć suwak, który pozwala na łączenie bezprzewodowe ze sprzętem. Jak widać, aby włączyć Bluetooth w systemie Windows, wystarczy jedynie kilka kroków.
Jak sparować urządzenie Bluetooth? Łączenie słuchawek, drukarki i myszki z komputerem
W przypadku połączenia bezprzewodowego istotne jest, aby wiedzieć jak znaleźć opcję „pokaż urządzenia Bluetooth”. Będzie to istotne zarówno podczas parowania, jak i codziennego łącznia sprzętu. Parowanie możemy wykonać w kilku prostych krokach:
- Kliknij ikonę „Start” w lewym dolnym rogu ekranu.
- Wybierz „Ustawienia” z menu, które się wyświetla.
- Na lewym panelu wybierz „Bluetooth i inne urządzenia”.
- Włącz Bluetooth na komputerze i urządzeniu, które chcesz połączyć.
- Kliknij „dodaj urządzenie”.
- Wybierz rodzaj urządzenia, które chcesz sparować, na przykład słuchawki, klawiaturę, myszkę lub drukarkę.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby dodać urządzenie Bluetooth.
Jak widać, w prosty sposób możemy pozwolić urządzeniom na odnajdywanie tego komputera, z którym chcemy się połączyć. Wystarczy jedynie wejść do ustawień, gdzie należy znaleźć i nacisnąć opcje opatrzoną ikoną Bluetooth.
Jak sprawdzić, czy laptop posiada Bluetooth?
Większość komputerów ma w tym momencie wbudowaną funkcję do połączenia bezprzewodowego. W przypadku problemów, może się jednak okazać, że sprzęt nie ma modułu Bluetooth. Warto wtedy sprawdzić, czy laptop ma taką opcję:
- Aby sprawdzić, czy możesz włączyć Bluetooth w laptopie, uruchom „Menedżer urządzeń”.
- Jeśli w ustawieniach pojawi się opcja Bluetooth, oznacza to, że posiadasz urządzenie z obsługą funkcji Bluetooth.
Jeśli urządzenie obsługuję Bluetooth, a nie możemy go włączyć, należy włączyć narzędzie do rozwiązywania problemów. Może to bowiem oznaczać problemy z tym modułem.
Bluetooth jest niezwykle przydatną funkcją. Umożliwia ona bowiem wyszukanie naszego sprzętu i połączenie z innymi urządzeniami. Dzięki temu nie musimy posługiwać się okablowaniem czy przełączkami. Ponadto możemy korzystać z urządzeń podłączonych do laptopa w pewniej odległości od niego, co może być przydatne, zwłaszcza w przypadku słuchawek czy drukarek. Warto dlatego sprawdzić, czy komputer stacjonarny bądź laptop ma opcję Bluetooth w swoich ustawieniach. Dodatkowo, jeśli chcesz włączyć tę funkcję, istotne jest, by znać kroki pozwalające na wyszukiwanie sprzętu, parowanie i aktywowanie Bluetooth.