Obecnie język młodzieżowy jest dynamiczny i stale się zmienia. W internecie upowszechniane są skróty, a także wyrażenia, które bardzo często są podchwytywane przez ludzi, a zwłaszcza przez młodzież. Nierzadko wykorzystuje się je potem w codziennej konwersacji między rówieśnikami i zdarza się, że zastępują standardowe powiedzenia. Bardzo zdumiewa fakt, że młodzieżowym słowem roku w 2017 roku zostało popularne „XD”. Nie jest to nawet słowo, a jedynie wyrażenie emocji! Jednak podobnych wyrażeń jest znacznie więcej. Sprawdź, co to znaczy wtf czy też lol!
Młodzieżowy slang
Iksde, wtf, lol, smartwica, nieogar – to tylko niektóre wyrażenia, z których korzysta współczesna młodzież. Odnalazły się one na listach najbardziej popularnych wyrazów w plebiscytach na młodzieżowe słowa roku. Jak się często okazuje, młodzieżowy slang to bardzo żywa odmiana języka potocznego, które stale się zmienia. Młodzież bardzo lubi się wyróżniać wyglądem, zachowaniem, a także językiem. Dlatego coraz zadziej dziwi to, że młodzi ludzie posiadają swój własny słownik pojęć. Młodzież coraz szybciej reaguje na to, co się wokół niej zmienia. Do języka podchodzi ze sporą dozą kreatywności, stale bawiąc się słowem i tworząc przy tym coraz to nowsze jego wersje.
Sprawdź też: ZŁOTE ZĘBY URATUJĄ CI ŻYCIE
Młodzież bardzo często posługuje się wymyślonymi przez siebie zwrotami, które nierzadko przekształca w słowa, by brzmiały nowocześniej. Nadają wyrażeniom coraz to nowsze znaczenie. Proces tworzenia nowych słów jest bardzo szybki. Dana osoba wymyśla jakiś neologizm, a inni go podchwytują, po chwili zaczynają wszyscy tak mówić. W obecnych czasach młodzi ludzie prankują (psocą, robią kawały), dissują się (wyśmiewają kogoś, obrażają, czy śmieją się z raków (rzeczy i osób głupich). Nowych wyrażeń jest bardzo wiele, a rodzic albo zaczyna udawać, że tego nie widzi i nie słyszy, bądź zaczyna je negować, ponieważ ich nie rozumie. Obecnie komunikacja w domu stała się dość znaczącym problemem, a także wyzwaniem. Język ludzi młodych stał się swoistym kodem, który nierzadko jest trudny do rozszyfrowania. Możemy jednak łatwo się dowiedzieć, co to znaczy wtf, xd czy też lol.
Co to znaczy xd?
W 2017 roku, w plebiscycie na młodzieżowe słowo roku zwycięzcą zostało powiedzenie „xd”. Jest to połączenie liter, które symbolizują graficznie uśmiech. Emotikonka „xd” to jedna z najbardziej popularnych emotikonek w Internecie. Stosowana jest w przeróżnych komunikatorach, zarówno na Gadu Gadu, jak i na popularnym Messengerze lub Skypie.
Jeszcze nie tak dawno obchodzony był Dzień Emotikona. 19 września 1982r po raz pierwszy użyto emotikona. Wtedy był to znaczek :-). Od tamtej pory bardzo dużo emotikonek zwojowało sieć. Samo słowo Emotikon to słowo, które pochodzi z połączenia dwóch angielskich słówek: emotion oraz icon. Są też takie, które oznaczać będą zwierzęta, powstały nawet takie, które symbolizują wampiry. Początkowo bardzo dużo emotikonek funkcjonował z tzw. noskiem, np. :-), lecz z czasem zaczęto je sukcesywnie skracać, ponieważ w emotikonach chodzi głównie o to, by komunikacja była prosta oraz szybka, a jednocześnie powinna odzwierciedlać nasze emocje. Dlatego właśnie mówiąc, co to znaczy xd, można spotkać różne opinie.
Sprawdź: CZY POBIERANIE MUZYKI Z INTERNETU ZAWSZE JEST NIELEGALNE?
Co to znaczy lol?
”lol” jest to akronim, który przez ponad 10 lat był swoistym symbolem Internetu. Często kojarzył się z młodzieżową nowomową, a wylansowana młodzież chodziła z tego typu napisem na koszulkach. Co to znaczy lol? W ostatnim czasie powiedzenie zmieniło kompletnie swój wydźwięk. „LOL” to w skrócie – Laugh(ing) out loud. Jest to kreślenie niegdyś stosowane do komentowania przeróżnych zabawnych rzeczy, po obejrzeniu bądź zobaczeniu niektórych wybuchało się śmiechem. LOL przez lata ewoluowało. Kiedyś popularne było powiedzenie „ROFTL”, jednakże dość szybko zostało zastąpione przez właśnie „LOL”.
Zobacz: GOOGLE GRAFIKA – SKUTECZNE NARZĘDZIE DO WYSZUKIWANIA OBRAZEM
Co to znaczy wtf ?
Skrót WTF posiada wiele znaczeń, a jego dokładna interpretacja będzie zależeć od kontekstu, w którym został zamieszczony. Bez znaczenia od interpretacji tego skrótu, będzie posiadał on zawsze to samo rozwinięcie, które w oryginale z języka angielskiego oznacza What The Fuck. W przełożeniu na polski język oznaczać to będzie: do cholery lub o co chodzi do diaska. Jeżeli sytuacja jest dość napięta, to możemy przełożyć to bardziej wulgarnie tłumacząc angielskie słowo fuck dosłownie.