Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś

Złote zęby uratują Ci życie

27 września 2019

Swego czasu złote zęby były niezwykle popularne. Była to jedyna metoda dostępna u dentystów na uzupełnienie swojego uśmiechu. Jednak nie każdy mógł sobie na to pozwolić. Obecnie złote zęby wciąż są dostępne, jednak nie są już tak popularne. Ich miejsce zajęły ceramiczne zamienniki, które są bardziej zbliżone do naturalnych zębów. Czy złote plomby odejdą na zawsze?

Historia złota w stomatologii

Jeśli chodzi o złotą dentystykę, to jest ona znana już od starożytności. To stamtąd pochodzą pierwsze przesłanki o użyciu złotych zębów. Dokładnie mowa tu o Etruskach. Tworzyli oni złote protezy, a po nich robiono to także w krajach arabskich. Przesłanki o tym pochodzą sprzed ponad 1000 lat. W krajach tych uzupełniano wszelkie ubytki złotymi płatkami. Kolejne epoki podają jeszcze więcej przesłanek. W odrodzeniu tworzono całe złote korony, używano złotych nici, a także uzupełniano ubytki po próchnicy.

O popularności złotych zębów w epoce nowożytnej świadczy bardzo smutny fakt. Mowa tu o zebranym złocie przez nazistów w czasach wojny. Więźniom obozów koncentracyjnych wyrywano złote protezy. Już w 1942 roku z tego powodu Niemcy weszły w posiadanie prawie 50 kilogramów tego metalu szlachetnego.

złote zęby

Czy obecnie złote zęby dalej są popularne?

Popularność złotych zębów zdecydowanie spadła. Najpierw wykorzystywano zamiast złota amalgamat. Jest to połączenie srebra, cyny, kadmu i miedzi, a także innych metali szlachetnych. Do tej mieszanki dodawano rtęć. W późniejszym czasie zaczęto tworzyć protezy, które swoim kolorem miały wtopić się w naturalne uzębienie. Jednak obecnie najbardziej popularne są ceramiczne protezy. Są one praktycznie nie do odróżnienia w porównaniu z prawdziwymi zębami. Teraz szacuje się, że użycie złota w stomatologii spadło o ponad 60%.

Złote zęby będą znowu w modzie

To prawda, złote zęby wracają do łask za sprawą zachodnich gwiazd. Moda rozwinęła się za sprawą amerykańskich raperów. Oczywiście nie jest to na tak szeroką skalę, jak było to jeszcze parędziesiąt lat wstecz. Można jednak zauważyć wielu młodych ludzi, którzy poszukują informacji o cenie złotych zębów, dostępności i ich wstawianiu. Jednak nie są to raczej protezy. Dużo bardziej dostępne i tańsze są złote nakładki, które cieszą się dużą popularnością.

Czy złote zęby są bezpieczne?

Użycie złota w stomatologii wynikało właśnie z bardzo dobrych cech tego metalu szlachetnego. Nie wywołuje on uczuleń, jest trwały, a jednocześnie można go formować przy odpowiedniej obróbce. Ma też właściwości bakteriostatyczne. Złote zęby są też bezpieczniejsze dla dziąseł czy naturalnych zębów. Nie obciążają korzeni ani nie rysują szkliwa. W jamie ustnej nie odczuwa się różnicy czy dyskomfortu. Są więc jak najbardziej bezpieczne, wygodne i odpowiednie do użycia.

złote zęby

Ząb, który uratował życie

Waldell Davis jest największym szczęściarzem na świecie. Jego złoty ząb uratował go przed pociskiem wystrzelonym przez jego brata. Gdyby nie ten ząb, Waldell najprawdopodobniej nie przeżyłby strzału w głowę.

Jak to tego doszło? Waltdell Davis, zaatakował swojego brata (Waldella), ponieważ ten… palił jego marihuanę. Strzał z pistoletu został oddany prosto w głowę brata, kulka odbiła się od jego złotego zęba, raniąc lekko dziąsła i wargę z powodu rykoszetu. Oprócz tych lekkich obrażeń Wadellowi nic się nie stało. Mieszkaniec Central City, który oddał strzał został zatrzymany przez policję.

Mnie dziwią dwie rzeczy: jak można wycelować i strzelić w głowę własnego brata za coś tak błahego i jakim cudem ząb nie pękł lub nie wyrwał się pod naciskiem kuli?

Zobacz także: REAKTOR ŁUKOWY – ENERGETYCZNE PERPETUUM MOBILE

Wynajem powierzchni magazynowej

Redakcja giznet.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie lifestyle, ciekawostki oraz najnowsze technologie i urządzenia spotykają się, by zapewnić Ci niezapomnianą dawkę inspiracji i fascynujących informacji na temat współczesnego życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące stylu życia, ciekawostki ze świata nauki i technologii oraz recenzje innowacyjnych urządzeń tworzą przestrzeń do odkrywania niezwykłych możliwości współczesnego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Strategie fulfillment dla wzrostu e-sklepu
grunt podkładowy
ombre

Jesteś zainteresowany reklamą?

ombre