Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Urządzenia

Kompresor tłokowy 50L – o czym warto wiedzieć

Kompresor tłokowy 50L – o czym warto wiedzieć

Kompresor jest urządzeniem o bardzo szerokim zastosowaniu zarówno w użyciu do potrzeb prywatnych, jak i w mocno wyspecjalizowanych warsztatach. Jego podstawowym zadaniem jest generowanie sprężonego powietrza (pod wysokim ciśnieniem). Najczęściej występującym zakresem ciśnienia jest 6-10 bar. Wielkość kompresora i jego parametry powinny być dobierane w zależności od docelowego przeznaczenia sprzętu. Urządzenie te może się przydać w branżach lakierniczych (w pistoletach natryskowych), na stacjach benzynowych, do zasilania narzędzi pneumatycznych (np. szlifierek, kluczy itp.) i wielu innych.

Do czego służy sprężarka tłokowa i jak ją wybrać?

Najbardziej popularnym typem kompresora dostępnym na rynku jest sprężarka tłokowa 50L i jej opisem zajmiemy się w niniejszym artykule. Producenci prześcigają się w cenach, kolorach i innych aspektach. Jednak najbardziej kluczowymi czynnikami poza ceną, powinny być przede wszystkim dane techniczne oraz indywidualne oczekiwania klienta. Dlatego nie warto kierować się tutaj tzw. owczym pędem i kupować tego, co najlepiej się sprzedaje. Jeśli kompresor będzie przez nas używany tylko sporadycznie, z pewnością wystarczy nam zakup wariantu z napędem bezpośrednim. Jeżeli natomiast sprzęt miałby pracować regularnie i być mobilny, wówczas należy poszukać opcji posiadającej mechanizm przekładni pasowej.

Czym różni się kompresor z napędem bezpośrednim od modelu z napędem pasowym?

Sprężarka tłokowa 50L z napędem bezpośrednim posiada pompę połączoną z silnikiem 1:1 (gdzie ilość obrotów pompy i obrotów silnika są identyczne). Najczęściej będzie to 2850 obr./min. Rekomendowany cykl pracy takiej pompy to 20:80, ponieważ przy tych obrotach ulega ona szybszemu zużyciu. Natomiast w urządzeniach wyposażonych w mechanizm przekładni pasowej (które mają również 2850 obr./min), obroty pompy obniżane są w stosunku do obrotów na silniku. Sprawia to, że w zależności od modelu, cylindry uzyskują prędkość obrotów 900-1400 / min.

Trzy podstawowe rodzaje kompresorów 50L:

  • 1-tłokowy z napędem bezpośrednim,
  • 2-tłokowy z napędem bezpośrednim,
  • z napędem pasowym (wyposażone w określoną pompę oraz silnik).

Kompresor 50L z napędem bezpośrednim. Na co zwrócić uwagę?

Większość klientów decyduje się na urządzenia tego typu, gdyż odpowiadają one częstotliwości pracy, spełniającej ich wymagania. Niestety wielu producentów przekłamuje parametry techniczne oferowanych produktów. Silna konkurencja wymusza także oszczędność zużycia materiałów podczas produkcji. Warto wiedzieć, iż dobry kompresor 1-tłokowy powinien posiadać tłok o średnicy 47mm i silnik o mocy 1,5kW. Natomiast 2-tłokowy – 2 tłoki po 47mm oraz silnik 2,2kW. 

Wydajność urządzenia jedno i dwutłokowego

Sprężarki z jednym tłokiem generują 100L – 160L efektywnej wydajności, dwutłokowe zaś 260L – 320L efektywnego powietrza. Wybór zależy oczywiście od zapotrzebowania. Minimalna rekomendowana grubość zbiornika powinna wynosić 25mm, ponieważ i tutaj pojawiają się przekłamania. Warto zwrócić również uwagę czy zawór bezpieczeństwa na kompresorze posiada znak CE, bo tylko takie mogą być dopuszczone do legalnego obiegu na terenie Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o naprawy i konserwację sprężarek, zasadne jest stwierdzenie: im lepszej jakości komponentów używa się, tym ewentualna awaryjność czy wadliwość działania jest mniejsza. Dlatego, zanim zdecydujemy się na model konkretnego producenta kompresora tłokowego, warto sprawdzić ww. parametry, upewnić się, czy sprzęt jest bezpieczny, solidnie wykonany i czy spełni w 100% nasze oczekiwania.

Udostępnij