Strona główna
Urządzenia
Tutaj jesteś

Ile kosztuje laptop, czyli co warto wiedzieć o cenach?

2 października 2021 ile kosztuje laptop

Nie da się ukryć, że laptopy uważane są obecnie za zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj komputera. Swoją ogromną popularność zawdzięczają przede wszystkim mobilności, lecz także niewielkiemu rozmiarowi, niskiej wadze, a także ogólnej wygodzie użytkowania. Jak się jednak okazuje, pomimo tych naprawdę istotnych zalet, laptopy mają także jedną bardzo poważną wadę. Chodzi w tym wypadku oczywiście o ich cenę. Ile kosztuje laptop w zależności od tego, do czego będzie wykorzystywany?

Z czego wynika cena laptopa?

Zanim jednak przejdzie się do tego, ile kosztuje laptop, a także jak się go dokładnie powinno kupować, najpierw trzeba dowiedzieć się innej sprawy. Z czego tak naprawdę wynika jego często dość wysoka cena? Jak to zatem wygląda w szczegółach i z jakiego powodu cena tego komputera jest często znacznie wyższa niż modelu stacjonarnego?

Czasem zastanawiamy się, dlaczego komputery przenośne są droższe niż te stacjonarne. Trzeba wtedy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak są one zbudowane. Przede wszystkim w jednej obudowie zawiera się nie tylko komputer, lecz także jego monitor, klawiatura oraz myszka. Wszystko to wpływa na cenę. Co więcej, całość zasilania musi być wysokiej jakości baterią. Co najważniejsze, wszystkie podzespoły muszą być w znacznie bardziej zminiaturyzowanej wersji, co oczywiście podnosi ich koszt produkcji.

Ostatnim z najważniejszych elementów składowych wpływających na cenę, jest oczywiście przeznaczenie danego komputera. Inna cena będzie modelu, który z założenia będziemy wykorzystywać jedynie do pracy. Inna z kolei takiego, który będzie oprócz tego używany także rozrywkowo do grania w gry w wysokiej jakości.

Zobacz: JAK POPRAWIĆ CHŁODZENIE LAPTOPA?

ile kosztuje laptop

Czym powinien charakteryzować się laptop gamingowy?

Analizowanie cen komputerów przenośny warto zacząć od najdroższego modelu. Czyli wersji gamingowej, która musi charakteryzować się naprawdę niezwykłymi możliwościami obliczeniowymi, aby spełniać oczekiwania użytkownika. Czym więc powinien się taki komputer charakteryzować i co w jego wnętrzu wpływa na wysoką cenę?

Zdecydowanie najdroższym i najważniejszym elementem laptopa gamingowego jest jego karta graficzna, która zajmuje się generowaniem grafiki. Co więcej, taki komputer musi mieć także odpowiednio szybki procesor, czy też wydajne pamięci RAM.

Co niezwykle ważne, komputer gamingowy musi mieć także doskonałej jakości wyświetlacz oraz bardzo wydajną baterię. Wynika to z tego, że zapotrzebowanie na prąd tak zaawansowanych elementów jest ogromne. Wszystko to rzecz jasna wpływa na cenę całego zestawu.

Sprawdź: JAK POPRAWIĆ WYDAJNOŚĆ LAPTOPA?

Najważniejsze cechy laptopa biurowego

Nie wszystkich jednak interesuje zabawa na komputerze. Większość potrzebuje maszynę jedynie do pracy lub też prostych spraw, takich jak Internet. Wtedy cena laptopa będzie o wiele niższa, ponieważ nie będzie on musiał mieć aż tak wydajnych podzespołów. Co oczywiście nie oznacza, że nie musi charakteryzować się on niczym szczególnym. Oczywiście w tym wypadku moc karty graficznej, czy też szybkość procesora nie odgrywają wielkiego znaczenia. Lecz mimo wszystko nawet w tak prostym laptopie warto zwrócić uwagę, jakiego rodzaju będzie ona miał dysk twardy. Poleca się przede wszystkim najnowocześniejsze rozwiązanie w postaci dysku SSD. Dzięki zawartym w nim półprzewodnikom znacznie szybciej odczytuje dane niż model magnetyczny. Co więcej, jest to dysk mniejszy i mniej prądożerny, co oczywiście idealnie sprawdza się w laptopie.

ile kosztuje laptop

Jak wyglądają ceny poszczególnych laptopów?

Wiemy, z czego wynika, ogólnie rzecz biorąc wysoka cena laptopów, a także to, na co wydaje się pieniądze, wybierając konkretny rodzaj takiego komputera, w tym momencie pozostaje jeszcze jedna, oczywiście najważniejsza sprawa, czyli ile kosztuje laptop gamingowy oraz biurowy?

Biorąc pod uwagę wszystkie wytyczne oraz niezbędne parametry, przyjmuje się, że laptop gamingowy nie powinien kosztować mniej niż około 5 tysięcy złotych. Oczywiście górna granica jest trudna do oszacowania, ponieważ w zależności od możliwości, może ona wynieść często nawet około 20 tysięcy złotych.nZ drugiej strony model biurowy, który nie musi mieć aż tak dużych możliwości, można spokojnie kupić nawet za mniej niż 2 tysiące złotych.

Zobacz: JAK PODKRĘCIĆ LAPTOP? PROGRAM DO PODKRĘCANIA PROCESORA

Redakcja giznet.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie lifestyle, ciekawostki oraz najnowsze technologie i urządzenia spotykają się, by zapewnić Ci niezapomnianą dawkę inspiracji i fascynujących informacji na temat współczesnego życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące stylu życia, ciekawostki ze świata nauki i technologii oraz recenzje innowacyjnych urządzeń tworzą przestrzeń do odkrywania niezwykłych możliwości współczesnego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak włączyć bios w laptopie
jak wyczyścić dysk c

Jak wyczyścić dysk C?

21 sierpnia 2023

jak włączyć hdmi w telewizorze

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak włączyć hdmi w telewizorze