Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Technologie

Język HTML, co to? 

Język HTML, co to? 

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z nowymi technologiami, SEO lub marketingiem internetowym, być może natknąłeś się na pojęcie „język HTML” lub „hipertekstowy język znaczników”. Chcąc odkrywać sekrety przeglądarki, niezbędnym jest posiadanie wiedzy na temat kodu, w którym budowane są strony internetowe. Z tego względu warto zastanowić się – HTML, co to?

  1. Najpopularniejszy język skryptowy, czyli HTML – co to?
  2. Krótka historia HTML – jak powstał język do tworzenia stron?
  3. Struktura i znaczniki HTML
  4. Dlaczego warto poznać HTML?

Najpopularniejszy język skryptowy, czyli HTML – co to?

HTML (ang. HyperText Markup Language) to język, w którym kodowane są strony internetowe. Wykorzystuje on odpowiednie znaczniki, aby opisać strukturę serwisu internetowego. Są one jak pojemniki, które przechowują informacje na temat poszczególnych części witryny. Hipertekstowość oznacza, że pozwala on za pomocą linków przenosić się  pomiędzy różnymi stronami. W skrócie, HTML pozwala tworzyć strony i opisywać układ ich elementów, a także związki między kolejnymi podstronami. 

Należy zauważyć, że HTML jest językiem znaczników, a nie językiem programowania. Są to pojęcia często mylone, jednak HTML, jak już wskazano, opisuje jedynie strukturę serwisów, nie odpowiada jednak za ich funkcjonalność. Językami programowania, które służą do definiowania możliwych do wykonania na stronie akcji są np. JavaScript bądź PHP.

Istotnym jest także, że HTML tworzy kolejność elementów na stronie, nie określa jednak ich wyglądu w układzie. Do tego służy CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów. Dzięki uzupełnieniu plików HTML o tzw. style, można sterować wyglądem poszczególnych fragmentów witryny, czyli np. nadać im kolor, wielkość, jak również umiejscowić je względem siebie. 

Pytając więc „HTML, co to?”, należy uwzględnić, że jest to język skryptowy wykorzystywany do budowania serwisów internetowych. Może on być uzupełniony o inne języki programowania bądź style CSS. 

Krótka historia HTML – jak powstał język do tworzenia stron?

Historia HTML zaczyna się w ośrodku badawczym CERN. Tim Berners-Lee, znany fizyk, w 1980 r. zaprezentował prototyp hipertekstowego języka informacji „Enquire”. Nie był on szeroko wykorzystywany, jednak dekadę później przyczynił się do opracowania standardu sieci www, a następnie wytworzenia pierwszej wersji HTML.  Została ona opublikowana przez Bernersa-Lee w 1991 r. 

Język HTML przez lata przechodził różne modyfikacje. Wynikało to z potrzeby dostosowania składni do zmieniającego się dynamicznie środowiska internetowego. Najnowszym standardem tego języka jest tzw. HTML5.

Struktura i znaczniki HTML

Aby nauczyć się tworzyć kod HTML należy poznać jego składnie. Jak wcześniej zaznaczono, strony www są tworzone za pomocą znaczników. Przykładowe z możliwych do wykorzystania bloków i znaczników w dokumentach HTML to:

  • html – główny blok, w którym umieszczone są wszystkie pozostałe elementy,
  • head – zawiera informacje dotyczące strony takie jak np. jej tytuł,
  • body – w tym bloku umieszczone są wszystkie te elementy, które powinny zostać wyświetlone w oknie przeglądarki,
  • a – znacznik wykorzystywany do tworzenia hiperłącza,
  • nav – blok, który zawiera elementy nawigacji,
  • section – tworzy nową sekcje, grupując elementy, 
  • table – dodanie tabeli, 
  • p – element, który pozwala dodać treść i stworzyć osobny akapit tekstu, 
  • h1 – h6 – schemat nagłówków, 
  • br – tag przełamujący wiersz.

Wymienione znaczniki, to nie jedyne elementy HTML. Aby lepiej się zapoznać z tym językiem warto sięgnąć do dostępnych w Internecie tutoriali czy kursów, które szeroko opisują wykorzystanie każdego z możliwych tagów.

do czego służy html

Dlaczego warto poznać HTML?

Język HTML jest z pewnością warty nauki. Przydaje się on bowiem nie tylko w ramach kodowania stron, ale również do ich pozycjonowania, jako że Google zwraca uwagę na budowę strony, wchodząc na jej adres. Dobrze stworzona strona za pomocą znaczników, jest także o wiele bardziej użyteczna dla użytkowników. Z tego względu HTML jest przydatny nie tylko programistom, ale także osobom zajmującym się marketingiem, czy też UX/UI. 

HTML jest językiem znaczników. Ma on długą historie, a jego powstanie przyczyniło się do zbudowania Internetu, w takim kształcie, jakim go teraz znamy. Z pewnością warto go znać, ponieważ przydaje się w wielu dziedzinach.

Udostępnij