Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Lifestyle

Jakie branże mogą ubiegać się o faktoring?

Jakie branże mogą ubiegać się o faktoring?

Gdy firma chce skorzystać z finansowania w banku, czasem może usłyszeć, że powodem odmowy kredytowania jest na przykład niestabilna branża, w której działa wnioskodawca. Tak było na przykład przed dwoma laty, gdy pandemia koronawirusa postawiła w bardzo trudnej sytuacji usługi gastronomiczne, a nawet całą branżę turystyczną. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy zainteresowani faktoringiem wyrażają często podobne obawy. 

Czy więc istnieją branże, które przez faktoring są premiowane? Odpowiadamy!

Faktoring dla wszystkich

Najkrótsza odpowiedź na pytanie zawarte we wstępie brzmi: nie. Z faktoringu mogą korzystać firmy działające w dowolnej branży – prawdziwym wyznacznikiem dla faktoringu nie jest rodzaj towarów, jakie sprzedajesz czy usług, jakie świadczysz, a obroty oraz ich regularność. Jeżeli prowadzisz stabilny biznes i regularnie wystawiasz faktury dla swoich kontrahentów, masz duże szanse na przydzielenie Twojej firmie limitu faktoringowego.

Istnieją jednak gałęzie gospodarki, w których faktoring jest stosowany szczególnie często i cieszy się w nich wyraźnie większą popularnością. Co to za branże?

W jakich branżach faktoring jest najpopularniejszy?

Według ostatnich danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, z faktoringu szczególnie często korzystają przedstawiciele branż: handlowej, transportowej i przemysłowej. Dlaczego akurat te trzy?

Faktoring w handlu

Szeroko pojęty handel wiąże się z prowadzeniem interesów z wieloma kontrahentami równocześnie. Klienci coraz częściej sięgają po płatności odroczone czy zakupy na raty.

Z jednej strony oferowanie odroczonej płatności zwiększa konkurencyjność firmy, z drugiej jednak może wpływać negatywnie na jej płynność finansową. Jeżeli wielu klientów w podobnym okresie zdecyduje się na odroczenie lub rozłożenie na raty płatności, sprzedający może mieć problem z uregulowaniem własnych zobowiązań przypadających na dany okres. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest faktoring. 

Faktoring w transporcie

Sytuacja w branży transportowej jest podobna, tu jednak szczególne znaczenie ma dynamika pracy oraz ryzyko. Można powiedzieć, że świat transportu narażony jest bardziej na czynniki losowe, takie jak awarie, wypadki czy utrata towaru. W sytuacji wystąpienia którejkolwiek z nich nie ma czasu na szukanie kredytu na dobrych warunkach, z kolei uwikłanie się w szybką pożyczkę może okazać się decyzją podjętą pod wpływem chwili i niekoniecznie dobrze przemyślaną.

Faktoring umożliwia przedsiębiorcom szybką reakcję, oferując przy tym sprzedaż wierzytelności zamiast zaciągania kolejnych zobowiązań. To świetne rozwiązanie dla firm, które muszą trzymać rękę na pulsie i być gotowe na wszystko.

Faktoring w przemyśle

Prowadzenie biznesu w branży przemysłowej wymaga swobodnego dostępu do gotówki – nierzadko dużej gotówki. Utrzymywanie własnej rezerwy finansowej nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem – te pieniądze mogą przecież pracować, zamiast czekać na wykorzystanie. 

Dobrą alternatywą jest właśnie faktoring online. W ramach usługi przedsiębiorca otrzymuje dostęp do limitu odnawialnego, który wykorzysta wtedy, gdy będzie mu potrzebny. Za utrzymanie limitu płaci się abonament, jednak wciąż nie wymaga to od firmy posiadania sporego, odłożonego kapitału. W ten sposób przedsiębiorstwo przemysłowe może zabezpieczyć aż do 1 mln zł i korzystać z tej kwoty, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba!

Dowiedz się więcej o faktoringu online. Pamiętaj, że PragmaGO oferuje faktoring z ubezpieczeniem gratis! Więcej tutaj: https://pragmago.pl/faktoring-online/

Udostępnij