Komputer to sprzęt, z którego korzystamy na co dzień. Czasem zdarza się, że urządzanie działa coraz wolniej, praca na nim staje się trudna i irytująca, a wykonanie niektórych czynności – wręcz niemożliwe. Jak poprawić wydajność laptopa? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.
Usuwanie zbędnych rzeczy
Jedną z najczęstszych przyczyn powolnej pracy komputera są nagromadzone na dysku pliki i programy, które zabierają sporo miejsca. W wielu wypadkach to rzeczy zupełnie niepotrzebne lub od dawna nieużywane, np. stare zdjęcia, dokumenty, filmy czy utwory muzyczne. Warto co jakiś czas zrobić przegląd i usunąć tego typu pliki lub zgrać je na zewnętrzny dysk. Podobnie jest z programami – aplikacje, które przestały być używane, powinny zostać jak najszybciej odinstalowane. Dzięki temu odzyskamy miejsce na dysku i nieco pamięci RAM, przez co wydajność komputera znacznie wzrośnie.
Oczyszczanie dysku – jak poprawić wydajność laptopa?
Co jakiś czas należy też przeprowadzać oczyszczanie dysku. Codzienne korzystanie z komputera (przeglądanie stron www, włączanie gier, itp.) to jednoczesne produkowanie plików tymczasowych, z których znaczna większość jest całkowicie zbędna. Ich gromadzenie się na dysku bardzo spowalnia pracę urządzenia. Z tego powodu warto systematycznie usuwać takie elementy, przeprowadzając oczyszczanie dysku. Mogą posłużyć do tego programy (np. CCleaner, Odkurzacz itp.). W przypadku Windowsa funkcja „Oczyszczanie dysku” jest już wbudowana w system – można ją szybko znaleźć poprzez pole wyszukiwania. Następnie wystarczy uruchomić narzędzie, zaznaczyć wybrane opcje i kliknąć „OK”. Dzięki temu pozbędziemy się plików tymczasowych i instalacyjnych, zyskując nawet kilka gigabajtów pamięci.
Zobacz: JAK PODKRĘCIĆ LAPTOP? PROGRAM DO PODKRĘCANIA PROCESORA
Optymalizacja autostartu
Podczas startu systemu uruchamiane są automatycznie rozmaite procesy. Część z nich jest niezbędna do pracy urządzenia, ale należy zwrócić uwagę, że sporo usług uruchamia się zupełnie niepotrzebnie, znacznie spowalniając działanie sprzętu. Dobrym rozwiązaniem, które na pewno pomoże poprawić wydajność komputera, będzie zmiana ustawień w tym zakresie. Trzeba zatem sprawdzić, jakie programy uruchamiają się przy stracie systemu i wyłączyć te, które na co dzień nie muszą być w stałej gotowości do użytku. Jeśli jednak mamy wątpliwość co do danej usługi, lepiej powstrzymać się z jej wyłączaniem.
Defragmentacja
Na wydajność komputera wpłynąć może przeprowadzenie defragmentacji dysku twardego (HDD), również za pomocą funkcji Windows. Co to oznacza? Defragmentacja, mówiąc najkrócej, to uporządkowanie danych (które wcześniej zostały niewłaściwie zapisane bądź podzielone na fragmenty) i złożenie z nich sąsiadujących ze sobą plików. Efektem defragmentacji jest lepsze wykorzystanie pamięci, krótszy czas dostępu do określonych plików, a tym samym zwiększenie sprawności urządzenia. Komputer po przeprowadzeniu takiej czynności będzie działał znacznie szybciej.
Zobacz: JAK POPRAWIĆ CHŁODZENIE LAPTOPA?
Instalacja antywirusa – jak poprawić wydajność laptopa?
Choć jest to dość oczywiste, wielu użytkowników komputera zapomina o tym, jak ważną rolę odegrać może dobry program antywirusowy. Skanowanie dysku w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń pozwala pozbyć się szkodliwego oprogramowania, wirusów, niechcianych reklam itp. Tego typu elementy nie tylko bardzo obniżają wydajność komputera, ale przy okazji mogą zagrażać też bezpieczeństwu i prywatności. Przykładem są tu programy typu spyware, które potrafią szpiegować użytkownika, gromadzić dane na jego temat i przekazywać je dalej.
Przy okazji warto napomknąć, że duże znaczenie ma także świadome korzystanie z sieci i zachowanie czujności podczas instalacji podejrzanego oprogramowania.
Aktualizowanie systemu
Na optymalną wydajność komputera w dużej mierze wpływa zainstalowanie najnowszych wersji systemu ze zaktualizowanymi sterownikami. Wielu użytkowników zauważyło poprawę polegającą na znacznych przyspieszeniu pracy urządzenia. Aby komputer działał bez zarzutu, warto regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji. Aby to zrobić w systemie Windows 10, wystarczy kliknąć ikonę Startu, przejść do Ustawień, wybrać Aktualizacje i Zabezpieczenia, a następnie kliknąć Windows Update. Po sprawdzeniu, jeśli będzie taka konieczność, system wyszuka i zainstaluje potrzebne aktualizacje.
Zobacz: ILE KOSZTUJE LAPTOP, CZYLI CO WARTO WIEDZIEĆ O CENACH?