Giznet.pl

blog tematyczny – ciekawostki, technologie, urzadzenia.

Lifestyle

Dlaczego istnieją sprężarki bezolejowe i bezolejowe?

Dlaczego istnieją sprężarki bezolejowe i bezolejowe?

Sprężarka ma za zadanie zwiększyć ciśnienie gazu. Urządzenia tego typu spotkać dziś można niemal wszędzie, zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i w domach, bo sprężarki dostępne są w wielu wariantach. Podzielić je można między innymi na olejowe i bezolejowe – na czym polega różnica?

Do czego służy sprężarka?

W domu mały, mobilny kompresor przyda się chociażby do pompowania kół i ogrodowych basenów, do czyszczenia innych urządzeń, malowania, zasilania narzędzi. W warsztatach też wykorzystuje się sprężarki do narzędzi pneumatycznych, prócz tego są one niezbędne do lakierowania, piaskowania czy szlifowania. Praktycznie w każdej branży produkcyjnej i przemysłowej sprężarka jest niezbędna, należy jedynie wybrać jej odpowiedni model, dopasowując parametry techniczne do typu prowadzonej działalności.

Czym różni się sprężarka olejowa od bezolejowej?

Oba te urządzenia działają podobnie, czyli sprężają powietrze. Główna różnica między nimi dotyczy smarowania. W modelu olejowym stopień śrubowy jest smarowany olejem, dzięki czemu zapewnione jest właściwe tarcie i skuteczne odprowadzanie ciepła. Sprężarki olejowe mogą dzięki temu pracować w trybie ciągłym, są bardzo wydajne i wolniej się zużywają, co przekłada się na niższe koszty serwisowe.

Wadą tego rozwiązania jest fakt, iż cząstki oleju dostają się do sprężonego powietrza, co w przypadku wrażliwego zastosowania (np. przemysł farmaceutyczny, spożywczy itp.) może prowadzić do problemów z produkowanym wyrobem.

Jeśli chodzi o sprężarki bezolejowe do dyspozycji są różne rozwiązania: np. sprężarki śrubowe, gdzie olej służący do smarowania jest zabezpieczany specjalnymi uszczelnieniami, tak aby nie przedostawał się on do sprężonego powietrza, ale zastosowanie mają także inne rozwiązania jak np. sprężarki smarowane wodą, sprężarki spiralne czy też w końcu sprężarki na łożyskach powietrznych, które w swojej konstrukcji nie zawierają ani kropli oleju.

Kiedy warto wybrać model bezolejowy?

Nowoczesne sprężarki od renomowanych producentów są wyposażone w szereg filtrów wysokiej jakości, dzięki czemu zapewniają bardzo czyste powietrze. Do większości zastosowań w zupełności wystarczy powietrze sprężone w kompresorze olejowym, bo nawet jeśli w sprężonym gazie zostają niewielkie drobinki oleju i innych zanieczyszczeń, to nie wpływają one negatywnie na efekt końcowy danego procesu.

Są jednak branże, gdzie wymaga się powietrza idealnie czystego i tam właśnie niezbędne okazują się sprężarki bezolejowe od Aerzen. Taki sprzęt wykorzystuje się między innymi w medycynie, farmacji, branży spożywczej, elektronice, przemyśle chemicznym.

Udostępnij