Strona główna
Urządzenia
Tutaj jesteś

Czym są kompresory powietrza? Rodzaje i zastosowanie

21 lutego 2022 Czym są kompresory powietrza
osuszacz sprężonego powierza w kompresorowni

Kompresory powietrza są to urządzenia służące do uzyskania tego gazu pod dużym ciśnieniem. By powietrze zostało sprężone, musi zostać zassane przez kompresor. Następnie ciśnienie zostaje podwyższone do odpowiednich parametrów. Kompresory dostępne są w wielu wariantach, co powoduje, iż jest to sprzęt niezwykle uniwersalny. Kompresor powietrza znajdzie zastosowanie w przemyśle, warsztatach, szpitalach, gabinetach lekarskich i stomatologicznych, prywatnych domach.

Kompresor tłokowy

osuszacz przemysłowy ziębniczy powietrza z filtracją

Jest najbardziej popularnym sprzętem tego rodzaju, inaczej nazywany wyporowym. Kompresory tłokowe nie są zbyt skomplikowanym urządzeniem. Dzięki owemu tłokowi umieszczonemu w cylindrze, który wprawiony w ruch znacząco zmniejsza ilość powietrza-powstaje więc zwiększone ciśnienie. Ich podstawową zaletą jest fakt, iż są one proste w obsłudze i montażu oraz wydajne. Istnieje wiele rodzajów kompresorów tłokowych (olejowe, bezolejowe, mobilne), możemy więc wybrać ten, który będzie dla nas najbardziej praktyczny.

Kompresor śrubowy

Ten typ sprężarki wybierany jest coraz częściej przez przedsiębiorców. Ciśnienie tworzy się tu poprzez zmniejszenie się przestrzeni pomiędzy dwoma śrubami. Znajdują one zastosowanie, na przykład w kolejnictwie (są dużo cichsze niż sprężarki tłokowe), a także na placach budowy, gdzie zasilają maszyny budowlane.

Kompresor membranowy

osuszacz sprężonego powietrza typu adsorpcyjnego ze sterownikami

Z jego pomoc korzysta się, gdy bardzo istotna staje się czystość powietrza w danym miejscu. Z tego powodu znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz lakierniczym. Jego działanie polega na zmniejszeniu się przestrzeni pomiędzy śrubami, od otworów ssawnych do tłoczonych.

Kompresor z wirującym zębem.

kompresor tłokowy powietrza
Vector Pump Concept with Wheel

Wykorzystuje się tu urządzenie o bardzo charakterystycznym kształcie zęba. Składa się z jednego bądź dwóch wirników obracających się w przeciwnych kierunkach. Powietrze jest zasysane do komory sprężania, aż do momentu, gdy wirniki nie zablokują wlotu. Gdy jeden z nich odsłoni kanał, powietrze wydostanie się wtedy z komory sprężania.

Osuszacze sprężonego powietrza

Mówiąc o sprzętach korzystających ze sprężonego powietrza, warto również wspomnieć, czym są osuszacze sprężonego powietrza. Są urządzeniami pneumatycznymi. Mają za zadanie osuszyć sprężone powietrze z wilgoci do wymaganego punktu rosy. Punkt rosy to z kolei temperatura, w jakiej może się rozpocząć skraplanie gazu przy ustalonym ciśnieniu.

wyposażenie przemysłu sklep

Istnieją różne typy osuszaczy. Najbardziej popularnym jest osuszacz ziębniczy. Najbardziej nadaje się do pracy w pomieszczeniach, gdzie temperatura nie osiąga więcej niż 12*C. Inne popularne rodzaje osuszaczy to osuszacz adsorbcyjyny czy membranowy.

Redakcja giznet.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie lifestyle, ciekawostki oraz najnowsze technologie i urządzenia spotykają się, by zapewnić Ci niezapomnianą dawkę inspiracji i fascynujących informacji na temat współczesnego życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczne porady dotyczące stylu życia, ciekawostki ze świata nauki i technologii oraz recenzje innowacyjnych urządzeń tworzą przestrzeń do odkrywania niezwykłych możliwości współczesnego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak włączyć bios w laptopie
jak wyczyścić dysk c

Jak wyczyścić dysk C?

21 sierpnia 2023

jak włączyć hdmi w telewizorze

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak włączyć hdmi w telewizorze