biznessmartfony

ZTE potwierdza smartfona z Firefox OS

W zeszłym roku ZTE zapowiedziało, że we współpracy z zespołem Mozilli, zamierza rozpocząć produkcję słuchawek działających pod kontrolą Firefox OS. Pierwsze urządzenia miały trafić do sklepów na początku tego roku. Wiemy już, że premiera smartfonów z nowym systemem operacyjnym nie odbędzie się teraz, ale ZTE jest zdecydowane by wypuścić nowe urządzenia jeszcze w tym roku.

Co ciekawe, testowym gruntem ma być Europa, w której trwają podobno rozmowy z największymi operatorami komórkowymi w sprawie wsparcia dla nowego systemu operacyjnego. Jeśli próba wprowadzenia Firefox OS powiedzie się w Europie, ZTE będzie chciało wprowadzić urządzenia także na rynek amerykański.

„Przyglądamy się uważnie ekosystemowi oraz temu w jaki sposób ewoluuje,” powiedział podczas targów CES Cheng Lixin, CEO amerykańskiego oddziału ZTE odnosząc się do poszukiwania partnerów, którzy pomogą chińskiej firmie wprowadzić nowy OS na rynek. „Jeśli ta faza zostanie zakończona a badania konsumenckie potwierdzą nasze założenia, możliwe, że wprowadzimy go w tym roku także do USA.”

Choć pierwsze próby Firefox OS mają odbyć się w Europie, ZTE jest bardzo mocno zainteresowane rynkiem amerykańskim. Miesiąc temu firma ogłosiła, że zamierza zainwestować 30 milionów dolarów w swój amerykański ośrodek badawczy. Chińskiej firmie bardzo także zależy na zmyciu z siebie piętna, jakim był niedawny raport amerykańskiego Kongresu.

Choć ZTE raczej nie porzuci Androida całkowicie, nawet częściowe przejście na Firefox OS byłoby dużym ciosem dla Google, którego system operacyjny znajduje się obecnie na większości urządzeń chińskiej firmy.

[Zdjęcie: Flickr/John.Karakatsanis]

podobne treści