ciekawostki

Zobacz jak Garri Kasparow gra w szachy z Alanem Turingiem

Sześćdziesiąt lat temu, Alan Turing napisał (na papierze) algorytm komputerowy zdolny do ogrania człowieka w szachy. Co dość smutne, nie dożył on momentu, w którym mógłby przetestować swoje dzieło na prawdziwym, nowoczesnym komputerze, ale jako że w końcu stało się to możliwe – parę dni temu w szranki z dziełem Turinga stanął słynny arcymistrz szachowy – Garri Kasparow. Zobaczcie, jak mu poszło.

Turing nie wyjął rozwiązań, w które wyposażył swój algorytm z kosmosu. Wykorzystywał on parę ogólnych schematów – bazujących najpewniej na osobistych, szachowych doświadczeniach Turinga – i działał analizując prawdopodobne rezultaty do dwóch ruchów wprzód. Słabo? Pamiętajcie, że został napisany w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, bez komputera.

Niestety dla autora algorytmu, Kasparow (jak przynajmniej utrzymuje) myśli aż 10 ruchów do przodu i – uwaga, spoiler alert! – bez szczególnego wysiłku pokonał program w szesnastu szybkich posunięciach. Pomimo tego, wielki arcymistrz był pełen podziwu dla osiągnięć i pracy Turinga:

Przypuszczam, że można nazwać go prymitywnym, ale ja porównałbym go do wczesnego samochodu – możesz się z niego śmiać, ale to wciąż nieprawdopodobne osiągnięcie. Napisał algorytm bez użycia komputera – wielu młodych naukowców zapewne nie uwierzyłoby, że to w ogóle możliwe. To było naprawdę spektakularne dokonanie.

Turing jeszcze za swego życia próbował uruchomić algorytm na pierwszym komercyjnie dostępnym komputerze świata – Ferranti Mark 1 w Manchesterze, ale – niestety – bez powodzenia. Tym milej, że możliwości napisanego przez niego kodu zostały przetestowane przez jednego z najlepszych szachistów świata. I to bez względu na rezultat.

[The Register]

podobne treści