programy

Zobacz jak działa Cortana zitegrowana ze Spartanem

W styczniu tego roku Microsoft po raz pierwszy zaprezentował następcę Internet Explorera. Choć Redmond zapowiadało, że przeglądarka, która trafi do Windowsa 10, będzie zintegrowana z Cortaną, szczegóły na ten temat nie były szerzej znane. Teraz jednak możemy już wstępnie zapoznać się z możliwościami, jakie da użytkownikom ta integracja.

Do kopii przeglądarki o nazwie kodowej Spartan dotarł portal WinBeta. Jak widać na opublikowanym przez nich nagraniu, Cortana pozwala użytkownikowi na rozszerzenie wyszukiwania bez konieczności opuszczania danej strony internetowej. Obecnie wirtualna asystentka wspiera dostarczanie informacji kontekstowej na takie tematy jak lokalizacja, godziny otwarcia lokali czy ich menu, ale korzystając z przycisku „ask Cortana” można dowiedzieć się więcej na dowolny temat. Cortana zintegrowana jest także z paskiem adresu, dzięki czemu już z tego poziomu można uzyskać na przykład informacje na temat pogody. To na razie tylko przykładowe funkcjonalności, można spodziewać się, że w finalnej wersji Cortana w przeglądarce będzie umiała dużo więcej.

Microsoft zapowiedział niedawno, że kolejna wersja Windowsa 10 Technical Preview będzie już zawierała Spartana, więc w okolicach kwietnia będzie już można samemu pobawić się nowymi możliwościami przeglądarki. No chyba, że mieszka się w Polsce, w której Cortana nie jest dostępna. Pozostaje mieć nadzieję, że zmieni się to do czasu oficjalnej premiery nowego Windowsa.

podobne treści