news

Zmarł Frederic Pohl

Wczoraj, w wieku 93 lat, zmarł jeden z najważniejszych pisarzy i wydawców science-fiction – Frederic Pohl.

Choć w Polsce jego twórczość jest relatywnie słabo znana, Frederic Pohl był osobą, która wywarła znaczący wpływ na rozwój gatunku science-fiction. Urodził się w roku 1919 a pracę nad swoją pierwszą znaną powieścią rozpoczął po odbyciu służby w US Navy podczas drugiej wojny światowej. Handlarze kosmosem zostali dokończeni we współpracy z Cyrilem Kornbluthem i, nie bez problemów, opublikowani w roku 1952. Wspólna wizja świata Pohla i Kornblutha, w którym przeludnionym światem władają ponadnarodowe korporacje, stała się jednym z istotnych elementów, które odcisnęły swoje piętno na twórczości takich autorów jak na przykład Philip K. Dick czy William Gibson.

Podczas swojej dziesięcioletniej pracy (1959-1969) na stanowisku redaktora magazynów „Galaxy” i „If” Pohl, wielokrotny laureat nagród Hugo i Nebula, konsekwentnie stał na stanowisku, że science-fiction może być jednocześnie gatunkiem literackim i być zaangażowane politycznie. Nie bał się przy tym zaryzykować, co pozwoliło zaistnieć takim autorom jak Samuel Delany czy Joanna Russ.

Jednak dopiero w latach siedemdziesiątych zapoczątkowany został chyba najsłynniejszy cykl literacki Pohla czyli Gateway – seria świetnych powieści oraz opowiadań, których motywem przewodnim jest tajemnicza rasa obcych. Heechowie, bo tak zostali oni nazwani przez ludzi, zniknęli z naszej galaktyki przed wiekami, jednak pozostawili po sobie zaawansowane technologicznie artefakty, w tym najważniejszy, asteroidę Gateway. Ostatnie opowiadanie z tej serii ukazało się w roku 2004.

Pomimo zaawansowanego wieku Pohl nie przestał pisać. Ostatni wpis na swoim blogu opublikował wczoraj rano, na kilka godzin przed tym, nim karetka odwiozła go do szpitala z powodu problemów z oddychaniem. Zmarł wczoraj po południu.

podobne treści