news

Ziemia ma nowy quasi-księżyc

Wydawać by się mogło, że, przynajmniej o naszym najbliższym kosmicznym otoczeniu, wiemy już praktycznie wszystko. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że oprócz Księżyca, Ziemia ma jeszcze jednego towarzysza.

A właściwie kolejnego, ponieważ obiekty tego typu już towarzyszą Ziemi. Odkryta w kwietniu tego roku przez amerykańskich astronomów asteroida 2016 HO3 nie jest duża (od 40 do 100 metrów średnicy), ale za to ma nietypową orbitę. Technicznie okrąża ona Słońce, ale po orbicie zbliżonej do orbity Ziemi w taki sposób, że z naszej perspektywy wygląda jakby okrążała Ziemię.

„Ponieważ 2016 HO3 wykonuje pętlę dookoła naszej planety i nie oddala się za bardzo podczas wspólnego obrotu wokół Słońca, można zakwalifikować ją jako quasi-księżyc,” tłumaczy Paul Chodas z NASA, manager centrum badań nad obiektami bliskimi Ziemi w Jet Propulsion Laboratory. „Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku asteroidy 2003 YN107, która towarzyszyła nam jeszcze dziesięć lat temu, ale od tego czasu jej orbita się zmieniła. Odkryta niedawno asteroida zostanie jednak z nami na dłużej. Według naszych wyliczeń, 2016 HO3 jest stabilnym quasi-księżycem Ziemi już od prawie stu lat i będzie nam towarzyszyła jeszcze przez kilkaset.”

Podczas swojej podróży wokół Słońca 2016 HO3 nigdy nie oddala się od Ziemi na dystans większy niż stukrotność średniej odległości z Ziemi do Księżyca i nigdy nie zbliża się na odległość mniejszą niż 38 średnich odległości z Ziemi do Księżyca.

Zdjęcie: NASA

podobne treści