nauka

„Zespół złamanego serca” chroni przed stresem?

1 lub 2 osoby z każdej setki zapadających na ostrą niewydolność serca nie przeżywają typowego zawału, tylko zapadają na zespół takotsubo. Znany też jako „zespół złamanego serca” mało poznany zbiór objawów wiązany jest ze stresem. Naukowcy zaczynają podejrzewać, że nagłe zatrzymanie akcji serca wskutek emocjonujących przeżyć może chronić serce przed podwyższonym poziomem adrenaliny. To naturalny mechanizm ratujący życie.

Badanie opisane w piśmie „Circulation” stanowi pierwszą próbę fizjologicznego wyjaśnienia występowania zespołu takotsubo. Stan ten występuje często po wywołujących silne emocje wydarzeniach (wypadek, wiadomość o śmierci bliskiego), ale w przeciwieństwie do „prawdziwego” zawału, tu nie dochodzi do zwężenia naczyniach wieńcowych, a jedynie do zakłócenia naturalnej czynności skurczowej serca. Powrót do zdrowia następuje szybciej niż po zawale.

Naukowcy z londyńskiego Imperial College doszli do wniosku, że występowanie zespołu takotsubo ma związek ze zmienioną reakcją na adrenalinę. Gdy poziom hormonu jest bardzo wysoki, nie wywołuje on – jak zazwyczaj – intensyfikacji skurczów mięśnia sercowego, ale je spowalnia. Specjaliści przypuszczają, że mechanizm ten istnieje, by chronić serce przed nadmierną stymulacją przez adrenalinę wytwarzaną w czasie odczuwania skrajnych doznań emocjonalnych.

Wnioski wyciągnięto na podstawie obserwacji reakcji serc szczurów na wysokie dawki adrenaliny. Gryzoniom podano znieczulenie, a następnie wstrzykiwano duże ilości hormonu, co wywołało reakcję przypominającą zespół takotsubo: dolna część mięśnia sercowego odmawiała współpracy. Naukowcy uważają, że w ten sposób serce jest chronione przed potencjalnie śmiertelną, nadmierną dawką środka pobudzającego. Narząd czasowo odmawia współpracy, by przetrwać.

Profesor Sian Harding z Imperial College wyjaśnił:

Pobudzanie serca przez adrenalinę prowadzi do tego, że w stresującej sytuacji do organizmu dostaje się większa ilość tlenu, jednak jeśli dzieje się to zbyt długo, jest szkodliwe. U pacjentów z zespołem takotsubo adrenalina wywołuje wstrzymanie normalnej pracy serca. Najwyraźniej służy to do ochrony narządu przed nadmiernym pobudzeniem.

Inny z autorów badania, doktor Alexander Lyon, dodaje:

Obecnie nie znamy dobrych sposobów leczenia tych pacjentów. Wiedza zdobyta dzięki badaniu wskazuje, że zespół takotsubo chroni przed większym spustoszeniem w organizmie. (…) Najważniejsze jest dokładne diagnozowanie stanu zdrowia, by lekarze nie podawali doświadczającym takotsubo leków zawierających adrenalinę.

[Gizmag, Imperial College London]

podobne treści