Brytyjski inżynier Tal Golesworthy cierpi na Zespół Marfana, chorobę genetyczną, która skutkuje m.in. powstawaniem grożącego krwotokiem wewnętrznym tętniaka aorty. Przed operacją zaprojektował dla siebie materiałowy implant serca, który miał sprawdzić się lepiej od sztucznej zastawki aorty. Odkąd w 2004 roku Golesworthy zaczął pracować nad sercem własnego projektu, 23 inne osoby dostały takie same urządzenia.
Golesworthy zasiadł do pracy, ponieważ standardowe rozwiązanie, czyli wszczepienie mechanicznej zastawki aorty, to ryzykowna operacja. Na podstawie obrazu z rezonansu magnetycznego i oprogramowania do modelowania 3D, Golesworthy stworzył idealny model swojej aorty (na zdjęciu). Następnie współpracował z lekarzami przy tworzeniu idealnie dopasowanego kaftanika na aortę wykonanego z włókna polimerowego. Rękaw otacza aortę i utrzymuje jej ścianki w tym samym miejscu, zapobiegając rozerwaniu. Dwa lata później aortę Golesworthy’ego wzmocniono kaftanikiem jego projektu.
Operacja jest znacznie mniej inwazyjna i ryzykowna od wszczepienia sztucznej zastawki, niesie też mniejsze ryzyko powstawania skrzepów.
Oprócz Golesworthy’ego już 23 osoby cierpiące na Zespół Marfana otrzymały materiałowe zaciski na aortę, a 7 czeka na operację. Wynalazca jest przekonany, że stanie się to powszechną procedurą. [The Engineer, Medgadget, Boing Boing]