newsWiadomości promowane

Zapach jako identyfikator biometryczny

Badacze z Universidad Politécnica de Madrid pracują nad nową formą identyfikacji biometrycznej opartej na indywidualnym zapachu.

Wykorzystanie zapachu do identyfikacji konkretnych osób jest chyba najstarszym zastosowaniem biometryki w praktyce – w końcu od stuleci ludzie korzystają z usług psów tropiących. Problem w tym, że zbudowanie elektronicznego odpowiednika psiego nosa nie jest wcale takie łatwe, a właśnie za to zabrali się badacze z Universidad Politécnica de Madrid wspierani przez techników z firmy Ilía Systems Ltd.

Jak donoszą hiszpańscy naukowcy, każdy człowiek ma indywidualny zapach, który co prawda zmienia się pod wpływem chorób, diety czy trybu życia, ale jego główna część przez większość życia nie zmienia się. Według nich zapach ten może zostać wykorzystany do identyfikacji poszczególnych osób, a skuteczność ich metody weryfikacji tożsamości wynosi 85 procent. Zbudowany przez nich detektor nie jest więc co prawda tak dokładny jak nos zwykłego psa, ale według nich wystarczy to by wykorzystywać zapach do identyfikacji poszczególnych osób.

Grupa ma nadzieje, że w przyszłości biometryczne dane na temat zapachu znajdą się w naszych paszportach a zaprojektowane przez nich czujniki będą potwierdzały naszą tożsamość. Ich czujnik mógłby także przydać się do wykrywania zmian w zapachu spowodowanych na przykład przez chorobę.

Zdjęcie: Flickr/flyzipper

podobne treści