biznesportale społecznościoweWiadomość główna

Zamiast na giełdzie, akcje kupisz na Facebooku

Jeśli przeraża Was perspektywa otwarcia rachunku maklerskiego albo nie wiecie jak czytać sprawozdanie finansowe – nic nie szkodzi. Firma Loyal3 planuje udostępnić każdemu możliwość kupna i sprzedaży akcji przez Facebooka.

No, prawie każdemu. Jedyny warunek jaki trzeba spełnić (poza oczywiście posiadaniem konta na FB) to posiadanie amerykańskiego paszportu. Ale sam pomysł jest bardzo ciekawy i może mieć niespodziewane konsekwencje, ponieważ już w czerwcu bardzo wielu Amerykanów zacznie interesować się grą na giełdzie. A to zawsze oznacza kłopoty. Parafrazując słynną anegdotą o Rockefellerze i pucybucie – „jeśli już Facebook zaczyna o czymś głośno mówić, niedaleko jest do przesilenia na rynku”. No, ale w końcu to nie my będziemy tracili na tym pieniądze, możemy się więc spokojnie przyjrzeć jak to ma działać.

Loyal3 zapowiada, że użytkownik nie będzie ponosił żadnych opłat związanych z prowadzeniem rachunku maklerskiego czy prowizji od zakupu lub sprzedaży akcji. Wszystkie tego typu opłaty pokrywane będą przez spółki, których akcje będą kupowane. Opiera się to na przekonaniu, że jeśli ktoś jest właścicielem, choćby drobnej części przedsiębiorstwa, stanie się dużo lepszym klientem i adwokatem danej marki. OWN WHAT YOU LOVE™ – jak twierdzą założyciele Loyal3.

Minimalna kwota jaką będzie można zainwestować/stracić to 10 dolarów. Maksymalna zależy tylko od mocnych nerwów lub wyobraźni gracza. Płatności można dokonywać kartą bądź przelewem, jednorazowo, lub zadeklarować comiesięczne wpłaty. Dzięki specjalnej aplikacji akcje kupować będzie można z poziomu profilów spółek na Facebooku. Będzie to także możliwe bezpośrednio z ich stron internetowych.

Pomysł jest tak naprawdę bardzo ciekawy, a Loyal3 łącząc w intuicyjny sposób spółki z osobami, które chcą kupić ich akcje, zarobi prawdopodobnie olbrzymie pieniądze. A jak znam życie, do Polski zaczną wprowadzać tą usługę dopiero po tym, jak już pierwsza nadmuchana w ten sposób bańka pęknie.

[Loyal3 via Businessinsider]

podobne treści