news

Zagadka: dlaczego Nintendo Famicom było w kolorze czerwonym?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego konsola Nintendo Famicom była budowana z czerwonych elementów jedynie w swojej ojczyźnie, Japonii?

Oryginalne kolory Famicoma: biały, złoty oraz czerwony w odcieniu fasolki azuki stały się kultowe w Japonii. Czemu w pozostałych krajach gracze musieli się zadowolić czaro-czarną konsolą? Gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Również tym razem.

Według IT Media, były prezes Nintendo chcąc obniżyć koszta produkcji konsoli wybrał właśnie ten czerwony kolor ze względu na jego niższą cenę. Hiroshi Yamauchi przy okazji stwierdził, że odcień azuki bardzo dobrze pasuje do Famicoma. Po wielu latach możemy przyznać mu rację.

Nintendo oszczędzało nie tylko na obudowie swojej konsoli. Również brak przycisków „Start” oraz „Select” w drugim padzie był spowodowany chęcią zaoszczędzenia pieniędzy.

Tak się składa, że Nintendo Entertainment System nie został pozbawiony ani przycisków, ani nie posiadał czerwonego koloru. Wygląda na to, że cięcia dotknęły jedynie konsole sprzedawane w Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie oznacza to jednak, że Japończycy dostali do grania gorszy sprzęt.

Report: Why Does The Nintendo Famicom Have The Color Red?

Spośród wielu cech różniących obie wersje konsoli warto wymienić odczepiane od NES kontrolery do gry, podczas gry w Famicomie były one przylutowane na stałe do obudowy.

Za trzy lata będziemy obchodzić trzydzieste (!) urodziny urządzenia o nazwie „Family Computer”. [Brian Ashcraft/giz, IT Media Gamez, オレ的ゲーム情報] [Pic]

podobne treści

  • Weda

    „Spośród wielu cech różniących obie wersje konsoli warto wymienić odczepiane od NES kontrolery do gry, podczas gry w Famicomie były one przylutowane na stałe do obudowy.”

    Tylko w pierwszych wersjach konsoli
    poczytajcie więcej zanim przetłumaczycie cokolwiek bo bije biedą

  • mmmnow

    No kurcze miałem dokładną podróbę tej japońskiej wersji. Łezka kręci się w oku.