wynalazki

Za jedyne 1500 dolarów każdy może zbudować sobie drukarkę 3D pracującą w metalu

Drukarki 3D, jak każde urządzenia, mają swoje ograniczenia. Jednym z nich jest materiał w jakim pracują – z oczywistych względów drukarka operująca plastykiem nie nadaje się do drukowania metali. Choć te pierwsze są już relatywnie tanie, drukarki 3D drukujące metale nadal kosztują setki tysięcy dolarów. Jednak profesor Joshua Pearce z Michigan Tech University zamierza to zmienić – jego zespół za 1500 dolarów zbudował drukarkę 3D pracującą w metalu i opublikował jej plany w Sieci.

Do zbudowania własnej drukarki 3D pracującej w metalu potrzebne są: stelaż, śruby, spawarka MIG oraz mikrokontroler open source. Pozostałe elementy można wydrukować za pomocą drukarki open source RepRap, a oprogramowanie urządzenia dostępne jest za darmo. Wszystkie materiały zużyte do jej zbudowania kosztowały około 1500 dolarów, czyli mniej niż niektóre dostępnie obecnie drukarki 3D pracujące w plastyku.

Zbudowana przez zespół z Michigan Tech University drukarka, działa spawając ze sobą warstwy blachy. Z tego powodu nie nadaje się ona raczej do postawienia w domu, a dodatkowo należy zaopatrzyć się w ubrania ochronne, ale to dopiero początki technologii druku w metalu dostępnej dla każdego:

„Oczekuję szybkiego postępu, kiedy tylko społeczność entuzjastów otrzyma nowy rodzaj drukarek,  gdy społeczność entuzjastów otrzyma nowy rodzaj drukarek,” mówi prof. Pearce. „Podobnie było wtedy, gdy byliśmy świadkami niesamowitego rozwoju drukarek pracujących w plastyku. Za miesiąc będą już urządzenia lepsze od naszego – gwarantuję to.”

Zdjęcie: MTU

podobne treści