aplikacje

Za 2 lata smartphone sam rozpozna komendę?

We współpracy z producentami chipów, Nuance pracuje nad technologią pozwalającą aplikacjom nasłuchiwać poleceń przez cały czas.

Nuance, firma zajmująca się rozpoznawaniem mowy, pracuje aktualnie nad opracowaniem chipu, który pozwoliłby urządzeniom mobilnym na udzielanie odpowiedzi na pytania nawet w trybie „uśpienia” – bez dotykania samego urządzenia. Jedyne co użytkownik musiałby zrobić to wypowiedzieć swoje pytanie.

Firma podobno aktywnie współpracuje z pewną liczbą producentów chipów, którzy są bardzo zainteresowani rozwiązaniem problemu stałego nasłuchu przy zachowaniu niskiego poziomu poboru mocy.

Nuance, aktualny lider technologii rozpoznawania mowy, który podejrzewany jest przez niektórych o stworzenie Siri, ma nadzieję, że coś takiego będzie możliwe już za dwa lata. Ale zanim wydawanie poleceń leżącemu na biurku telefonowi stanie się rzeczywistością, należy jeszcze, poza rozwiązaniem problemu poboru mocy, dopracować algorytmy rozpoznające głos właściciela i odróżniające polecenia od szumów tła.

Zupełnie innym problemem są natomiast obawy o prywatność. W końcu kto z własnej woli nosiłby urządzenie, które nasłuchuje cały czas i, jeśli pojawi się jakaś luka w zabezpieczeniach, może wysłać te dane w miejsce bliżej nieznane użytkownikowi?

[technology review]

podobne treści