wtf

Z pozoru losowy ciąg znaków zaskakująco często jest hasłem

Pomimo rozwoju zabezpieczeń biometrycznych, klasyczne hasła jeszcze przez długi czas będą broniły dostępu niepowołanym osobom. Pod warunkiem oczywiście, że są wystarczająco silne. Ale z tym nie zawsze jest dobrze. Tym bardziej dziwi, że pewien z pozoru losowy ciąg znaków, okazuje się być zaskakująco popularnym hasłem.

Wydawać by się mogło, że ciąg znaków „ji32k7au4a83” jest wystarczająco losowy by stanowić dobre hasło. Otóż nie. Okazuje się bowiem, że nie jest ono wcale tak wyjątkowe, na jakie wygląda. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że w bazie Have I Been Pwned, występuje prawie 150 razy.

Czym wyjaśnić ten fenomen? Zajął się tym Robert Ou, inżynier oprogramowania, który zauważył tą interesującą anomalię w danych Have I Been Pwned. Nie było łatwo, ale okazuje się, że tajemnica tkwi w kodowaniu znaków. Ciąg ten, w tajwańskim układzie klawiatury odpowiada znakom 我的密碼, co w języku mandaryńskim oznacza „moje hasło”. Idąc tym samym tropem udało się zidentyfikować kolejny, występujący w tej samej bazie prawie 1500 razy ciąg znaków, a mianowicie „au4a83”, który, jak się już zapewne domyślacie, odpowiada słowie „hasło”.

Klawiatury używane w Chińskiej Republice Ludowej różnią się od tych, jakie stosowane są na Tajwanie, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że takich haseł użyli zapewne mieszkańcy tego kraju. Właściwie to w tym świetle nie pozostaje nic innego, jak tylko docenić fakt, że na ponad 23 miliony mieszkańców, tak mało osób użyło tak oczywistego hasła.

Ilustracja: Flickr/[email protected]

podobne treści