news

Z App Inventor każdy stworzy swoją aplikację na Androida

Google wytoczył nowe działa w wojnie smartfonowej – narzędzie do programowania aplikacji, z którego może korzystać nie-programista. Cel jest jasny: prześcignięcie konkurencji. Nie jest tajemnicą, że w AppStore znajdziemy dziś znacznie więcej aplikacji niż w Android Market.

Domorośli programiści będą mogli tworzyć aplikacje bez znajomości języków programowania na podstawie gotowych „bloków” kodu. App
Inventor to maksymalnie uproszczone środowisko programowania, którego interfejs na komputerze wygląda tak, jak gotowa aplikacja na ekranie telefonu. „Programowanie” odbywa się przez wiązanie zdarzeń (przesunięcie w lewo placem po ekranie) z reakcjami systemu.

Google testował już rozwiązanie na laikach i twierdzi, że się sprawdza. Na pewno zachęci do programowania całą rzeszę osób, które wcześniej nawet o tym nie myślały.

Niebezpieczeństwo? Oblężenie Android Market przez aplikacje nikomu do niczego niepotrzebne. Jak podejrzewam – bardzo podobne do siebie. Czas pokaże, czy warto było podejmować takie ryzyko. [Gary Cutlack/giz, App Inventor, NYT]

podobne treści