internetvideo

YouTube ze wsparciem dla HDR

YouTube nie zamierza być gorsze od Netflixa czy Amazonu i wprowadza wsparcie dla nagrań HDR.

Wyświetlacze, które są w stanie odwzorować obraz o zakresie jasności porównywalnej do tego, co potrafi odebrać ludzkie oko powoli przestają być już tylko ciekawostką technologiczną. Najpierw wsparcie dla wideo HDR (High Dynamic Range) pojawiło się niedawno w takich serwisach streamingowych jak Netflix, teraz dołącza do nich YouTube.

Niestety wsparcie to ma oczywiste ograniczenie – nadal jest relatywnie niewiele urządzeń, które mogą wyświetlić materiały wideo 4K HDR. Przykładowo, wśród smartphone’ów jedynym jak do tej pory urządzeniem mającym taką możliwość był wycofany Samsung Galaxy Note 7. Telewizorów pozwalających na wyświetlenie tego typu obrazu jest dużo więcej, ale jak na razie są to te droższe modele. Nie zmienia to jednak faktu, że zapewne z czasem technologia ta potanieje i upowszechni się, a YouTube zamierza już teraz zacząć się do tego przygotowywać.

Z komunikatu wystosowanego w tej sprawie przez YouTube wynika, że w pierwszej kolejności funkcja ta zostanie udostępniona użytkownikom Chromecasta Ultra i właścicielom telewizorów 4K UHD Samsunga. Od dzisiaj każdy twórca ma możliwość opublikowania na swoim kanale filmu nagranego w tej technologii, a w przyszłości, kiedy filmy HDR się upowszechnią, YouTube planuje wprowadzić też możliwość takich streamów na żywo.

Zdjęcie: YouTube

podobne treści