internet

YouTube chce walczyć z narzędziami ułatwiającymi pobieranie nagrań na dysk?

Nie od dziś wiadomo, że YouTube nie jest wielkim fanem serwisów i usług ułatwiających użytkownikom pobieranie treści opublikowanych w serwisie. Niedawno należący do Google serwis postanowił o tym przypomnieć twórcom TubeNinja, grożąc im konsekwencjami prawnymi, jeśli nie zaprzestaną swojej działalności.

YouTube jest największym portalem wideo na świecie, z którego każdego dnia korzystają setki milionów użytkowników. Pewna część z nich korzysta z narzędzi, które ułatwiają przechwycenie strumieniowanych treści. YouTube przez dłuższy czas tolerowało taki stan rzeczy, ale najwyraźniej teraz coś się zmieniło, a firma postanowiła podjąć kroki, które mają temu zapobiec w przyszłości.

Jak donosi serwis TorrentFreak, twórca TubeNinja, popularnego narzędzia służącego do pobierania materiałów wideo, otrzymał list od zespołu prawnego YouTube. W liście tym przedstawiciele serwisu wskazują na to, że takie działania naruszają ich interesy oraz regulamin korzystania z YouTube oraz warunki korzystania z API serwisu, w związku z tym proszą o „tej funkcjonalności” w ciągu siedmiu dni. W przeciwnym wypadku YouTube będzie zmuszone do podjęci odpowiednich kroków prawnych, czyli pozwać twórcę TubeNinja.

Sam zainteresowany nie zamierza kończyć z TubeNinja i twierdzi, że jego narzędzie nie wykorzystuje w żaden sposób API YouTube’a, a za ewentualne naruszenia regulaminu odpowiedzialni są użytkownicy serwisu a nie on. Całą sytuację porównuje też do prób pozywania producentów magnetowidów za to, że ludzie przy ich pomocy nagrywali filmy emitowane w telewizji.

Na razie nie wiadomo jak bardzo YouTube zdeterminowane jest by osiągnąć zadowalające dla siebie rozwiązanie. TorrentFreak przypomina jednak, że cztery lata temu serwis wysłał podobną wiadomość do właścicieli Youtube-mp3.org, ale pomimo tego nie zniknął on z sieci.

Zdjęcie: Flickr/Rego-d4u.hu

podobne treści