mobilenews

Xiaomi utrudni wgrywanie Global ROM do smartfonów kupionych w Chinach

Xiaomi ogłosiło właśnie, że ograniczy możliwość wgrywania Global ROM do smartphone’ów kupionych w Chinach. To samo dotyczyć będzie wgrywania zachodnich wersji oprogramowania na chińskie urządzenia firmy.

Nie jest wielką tajemnicą, że dla wielu osób tańszy smartphone sprowadzony z Chin jest kuszącą alternatywą. Nic dziwnego, w końcu ceny w ChRL kształtują się jednak trochę inaczej, a dodatkowo sprzedawcy nie doliczają do ceny podatku VAT, co sprawia, że na przykład Allegro lobbuje za tym, by to Poczta Polska zajęła się ściąganiem tego podatku (ale to już inna historia).

Jednak po otrzymaniu wyczekiwanego tygodniami urządzenia okazuje się często, że wymaga ono zmiany chińskiego oprogramowania na takie, z którego chciałby korzystać przeciętny Europejczyk. Nie żeby 微博 miało jakieś wady (no, może poza cenzurą), ale jednak po tej stronie Eurazji ludzie mają niepokojącą skłonność do korzystania z Twittera. Ponadto Xiaomi w MIUI w Chinach zastąpiło zablokowane usługi Google ich chińskimi odpowiednikami. Wszystko to można było rozwiązać instalując Global ROM na smartphone’ach sprowadzonych z rynku chińskiego.

Tego rodzaju import nie uszedł też uwadze Xiaomi, które nie po to ustanawia sieć oficjalnych dystrybutorów na dane kraje, by ludzie podkopywali ich politykę cenową zamawiając za pośrednictwem Aliexpresu.

Dlatego firma zapowiedziała na swoim forum, że zablokuje (czyt. znacznie utrudni) możliwość wgrywania Global ROM na urządzenia, które wydane zostały na chińskim rynku. Analogicznie sprzęt, które przeznaczony jest na rynek globalny, nie będzie mógł z kolei uruchomić chińskiego ROM-u MIUI.

Zdjęcie: Flickr/jonrussell

podobne treści