aplikacjenews

Współzałożyciel TPB chce stworzyć aplikację komunikacyjną, której NSA nie podsłucha

Peter Sunde, jeden ze współzałożycieli The Pirate Bay, nie jest zachwycony tym, że rządy podsłuchują obywateli w Internecie. Jak przystało na cyfrowego rebelianta postanowił coś z tym zrobić. Dlatego wraz z Linusem Olssonem i Leifem Högbergiem rozpoczął pracę nad aplikacją Hemlis, która ma uniemożliwiać podsłuchiwanie komunikacji użytkowników.

Jeśli zapowiedzi twórców się potwierdzą, Hemlis, czyli po szwedzku „sekret”, rzeczywiście może stać się dość bezpiecznym narzędziem do komunikacji. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie technologie zostaną w nim ostatecznie zaimplementowane. Na razie pomysłodawcy mówią o pełnym szyfrowaniu, które ma sprawić, że nikt nie będzie mógł monitorować komunikacji użytkowników. Nawet twórcy Hemlis.

Aplikacja nie będzie miała reklam, właściciele nie będą też sprzedawać danych generowanych przez użytkowników, dlatego zespół chce zebrać 100 tysięcy dolarów na jej funkcjonowanie od potencjalnych użytkowników. Pieniądze mają zostać wykorzystane na prace nad aplikacjami na Androida i iOS oraz na opłacenie infrastruktury potrzebnej do działania systemu. Pomysłodawcy zakładają, że w przyszłości sama aplikacja będzie darmowa, ale za pewne dodatkowe funkcjonalności trzeba będzie zapłacić.

Wygląda na to, że zapotrzebowanie na kanał komunikacyjny, który będzie wyjątkowo trudny do podsłuchania, jest wystarczające. W ciągu jednego dnia udało się już zebrać prawie 60 procent potrzebnej sumy. Osoby, które zdecydują się wesprzeć projekt już w tej fazie, mają otrzymać kody odblokowujące wszystkie funkcje gotowej aplikacji.

podobne treści