biznesnewsWiadomość główna

WSJ: Google chce zbudować własną flotę satelitów

Wygląda na to, że ani balony, ani bezzałogowce Titan Aerospace, nie wystarczą do tego, by zrealizować ambitne projekty Google – według Wall Street Journal Mountain View planuje zbudować flotę satelitów dostarczających Internet.

Realizacja tego ambitnego przedsięwzięcia kosztować ma od miliarda, do trzech miliardów dolarów. Źródła, na które powołuje się amerykański dziennik, twierdzą, że w pierwszej fazie projektu Google chciałoby umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej około 180 małych satelitów, których zadaniem byłoby dostarczanie szerokopasmowego Internetu. W imieniu Mountain View projektem zarządza Greg Wyler, założyciel zajmującego się telekomunikacją satelitarną startupu O3b Networks, w który Google zainwestowało jakiś czas temu.

Ludzie z O3b Networks, które pracowało nad satelitami o masie około 700 kilogramów mogącymi spełniać podobne role, mają być podstawą realizacji tego projektu, ale Google zatrudnia podobno też inżynierów z innych firm segmentu kosmicznego. Mountain View ma nadzieję, że dzięki dalszym badaniom uda się zmniejszyć masę poszczególnych satelitów systemu, do niewiele ponad 100 kilogramów. Na temat szczegółów planu Google na razie wiadomo niewiele, ale można zakładać, że satelity będą tylko jednym z elementów całego systemu, który wykorzystywać będzie również balony i bezzałogowce.

Google nie jest jedyną firmą technologiczną, która stara się w niekonwencjonalny sposób dostarczyć Internet ludziom, którzy dziś nie mają do niego dostępu – Facebook chce zrealizować podobny projekt przy pomocy dronów. Pomysł wykorzystania do tego celu satelitów też nie jest nowy – przykładowo jeszcze w lutym tego roku amerykański startup o nazwie Outernet ogłosił, że chciałby dostarczać Internet właśnie w ten sposób.

Ale to jednak technologiczni giganci, tacy jak Google, dysponują środkami, które mogą przeznaczyć na realizację tego przedsięwzięcia. Ale nie robią tego charytatywnie – dwie trzecie ludności świata nie ma dziś dostępu do szerokopasmowego Internetu. Dostarczenie im Internetu oznaczać będzie otwarcie nowego, ogromnego rynku usług.

podobne treści