nauka

Wodne chmury wykryte po raz pierwszy poza Układem Słonecznym

WISE 0855 jest brązowym karłem, który znajduje się 7,2 lata świetlne od Ziemi. Jest też pierwszym miejscem poza Układem Słonecznym, w którym zaobserwowano wodne chmury.

Brązowe karły to obiekty, które co prawda są olbrzymie, jeśli przyjąć ludzkie standardy, ale zbyt zbyt małe, by mogły podtrzymać reakcję syntezy wodoru w hel. Z tego powodu czasem określa się je jako „nieudane gwiazdy”. Odkryty w roku 2014, dzięki obserwacjom prowadzonym przez należący do NASA teleskop Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), WISE 0855 ma masę pięciokrotnie większą od Jowisza i, przynajmniej do tej pory, mniej więcej tyle było o nim wiadomo.

Jednak dzięki obserwacjom, jakie przeprowadził zespół astronomów i astrofizyków z Uniwersytetu Kalifornijskiego, udało się wykonać pierwsze pomiary spektrometryczne WISE 0855 oraz ustalić temperaturę tego ciała niebieskiego. Wyniki, jakie uzyskano dzięki obserwacjom prowadzonym przez hawajską część obserwatorium Gemini, są bardzo interesujące.

„Spektrum wskazuje na to, że WISE 0855 jest zdominowany przez parę wodną i chmury, a jego ogólna charakterystyka bardzo przypomina Jowisza,” mówi Andrew Skemer z Uniwersytetu Kalifornijskiego, główny autor badania. „Analiza spektrum pozwala nam badać dynamikę procesów chemicznych, które obserwowane są od dawna w atmosferze Jowisza, ale tym razem przykładzie obiektu pozasłonecznego.”

Oczywiście podobieństwa to jedno, są też spore różnice. Zewnętrzne warstwy atmosfery WISE 0855 są cieplejsze niż w przypadku Jowisza, a ich temperatura wynosi minus 23 stopnie Celsjusza. Dla porównania chmury na największej planecie Układu Słonecznego są o ponad sto stopni zimniejsze. Inną różnicą jest brak fosforowodoru w atmosferze WISE 0855 co może pośrednio świadczyć o tym, że atmosfera tego brązowego karła jest spokojniejsza niż atmosfera Jowisza.

Ilustracja: NASA/JPL-Caltech

podobne treści