naukanews

Woda popłynie w górę – wystarczy laser i silikon

Badaczom z Uniwersytetu w Rochester udało się stworzyć powierzchnię, po której woda płynie w górę, przecząc prawom grawitacji. Niemożliwe? A jednak! Perpetuum mobile wreszcie wynalezione.

Sekret tego mechanizmu polega wyżłobieniu na silikonowej powierzchni odpowiedniego układu mikroskopijnych wzorów za pomocą lasera.To wystarczy, by cząsteczki wody zaczęły się „wspinać”. Co ważne, nie potrzeba do tego zewnętrznego źródła energii (np. ciśnienia, które wytwarzamy, wciągając do ust płyn przez słomkę).

Naukowcy tak tłumaczą ten mechanizm: „Specjalny układ wzorów na powierzchni silikonu przyciąga cząsteczki wody. Przyciąganie to jest silniejsze od przyciągania pomiędzy samymi cząsteczkami wody, więc cząsteczki wody ścigają się, by być bliżej silikonu, przez co strumień płynie w górę.”

Strumień wody porusza się z prędkością 3,5 centymetra na sekundę. W przyszłości okrycie można wykorzystać na przykład do chłodzenia komputerów. I do wielu, wielu innych celów. [University of Rochester, CrunchGear]

podobne treści