news

Wirtualny model KL Auschwitz pomoże w procesach przeciwko nazistom

Wirtualna rzeczywistość kojarzy się nam zwykle z rozrywką. Ale może mieć też inne, dużo poważniejsze zastosowania. Na przykład ściganie nazistów.

Nie, nie chodzi o kolejną odsłonę serii Wolfenstein, a o całkowicie realną, choć wirtualną, inicjatywę bawarskiej Krajowej Policji Śledczej Niemiec. Trzy lata temu jej eksperci przybyli na teren KL Auschwitz-Birkenau by dokonać bardzo dokładnych pomiarów obozu. Pomiary te, wraz ze zdjęciami lotniczymi i zachowanymi planami, posłużyły do wykonania dokładnej trójwymiarowej rekonstrukcji niemieckiego obozu zagłady.

Dzięki niej możliwe jest przeprowadzenie wirtualnej wizji lokalnej obozu, którego część zabudowań już dziś nie istnieje. Eksperci z bawarskiej Krajowej Policji Śledczej Niemiec mogą założyć gogle VR by sprawdzić zeznania podejrzanych o nazistowskie zbrodnie. Model jest w pełni interaktywny, możliwe jest nawet wspinanie się na wieżyczki strażnicze.

„Model może zostać użyty do podważenia zeznań podejrzanych, którzy twierdzą, że ze swoich posterunków nie mogli być światkami egzekucji czy pędzenia ludzi do komór gazowych,” wyjaśnia Jens Rommel, szef niemieckiej Centrali Badani Zbrodni Narodowosocjalistycznych.

W ciągu ostatnich czterech lat kierowana przez niego instytucja przyczyniła się do postawienia przed sądem trzydziestu osób podejrzanych o współudział w nazistowskich zbrodniach. Kolejne dwanaście spraw czeka na rozpatrzenie. Wirtualny model KL Auschwitz-Birkenau może się w nich przydać.

Zdjęcie: Ralf Breker via NBC

podobne treści