news

Windows Phone 7: Interfejs lepszy od Apple?

Kto by pomyślał! Windows Phone 7 to nieomal iPhone przyszości. Prostota jego interfejsu dorównuje prostocie i elegancji chwalonej obudowy iPhone’a.

Nie musi się to przekładać na łatwość obsługi, co jest kwestią bardzo subiektywną i zależy od preferencji użytkownika. Podstawowa różnica polega na tym, że o ile Apple zbudował interfejs oparty na funkcjach, interfejs Windows opiera się na katalogach danych.

Prostota obsługi iPhone’a zdecydowała o jego sukcesie i wskazywała dotychczas kierunek rozwoju podobnych urządzeń.

Nowe otwarcie

Zamiast kopiować istniejące pomysły, Microsoft postanowił pokazać, jak jego zdaniem powinien wyglądać telefon. Stworzył nowy interfejs, który bazuje na danych. Nie aplikacjach, czyli funkcjach telefonu, lecz na zapisanych w nim informacjach.

Informacje gromadzone są w centrach (hubs) odpowiadających zainteresowaniom użytkownika. Centra odpowiadają ruchomym panelom na ekranie: Ja (użytkownik), ludzie, zdjęcia, wideo, muzyka, gry, wyszukiwarka. Kolejne centra dają dostęp do kilku źródeł danych, przeszukując całą pamięć urządzenia.

Nie trzeba już otwierać kolejnych aplikacji, by zadzwonić do kogoś, sprawdzić jego profil na Facebooku i przeczytać maile od tej samej osoby.

Centra rozwijają się panoramicznie na wyświetlaczu. szeregując dane w kolumnach, a danymi steruje się, przesuwając palcem po ekranie. Jakby tego było mało, ikony interfejsu są czytelne i ascetyczne, zaś animacje eleganckie. W niczym nie czuć przerostu formy nad treścią.

Co z resztą aplikacji?

Podoba mi się idea Microsoftu, że nasze cyfrowe życie można pogrupować w centrach: ludzie / społeczności / multimedia / komunikacja. To czytelniejsze od: telefon / poczta / internet / iPod. Podejście Microsoftu wydaje się bardziej ludzkie.

Czy to koniec modeli opartych na funkcjach? Niemożliwe, użytkownicy przyzwyczaili się do wielu funkcji, których brak w informacyjnym kalejdoskopie Microsoftu. Firma musi zapewnić je korzystającym z Windows Phone 7, inaczej model przegra na rynku. Za miesiąc pojawi się toolkit służący do rozbudowy funkcjonalności Windows Phone 7. Microsoft dobrze wie, czego oczekują użytkownicy.

podobne treści