newstablety

Windows 8 nie tylko na pecety, ale poza tym wiemy niewiele

Windows 8 Microsoft będzie kompatybilny z procesorami ARM, czyli
obsłuży znane z urządzeń przenośnych układy System on a Chip.
Windows na pecety, tablety i smartfony w jednym? To byłaby rewolucja w koncepcji systemów operacyjnych MS.

The Future of Windows Isn't Just PCs Anymore

Oznacza to, że całe dobrodziejstwo dostępne w Windowsie na pecety będzie teraz działać także na mniejszych urządzeniach, zużywających mniej energii. Chodzi w szczególności o procesory ARM, które pulsują w większości smartfonów. Taki Windows mógłby też śmigać na tabletach i nie obciążać zanadto baterii.

The Future of Windows Isn't Just PCs Anymore

Na prezentacji w ramach CES 2011 przedstawiciele Microsoftu pokazali, jak ten nowy Windows działa, uruchomiony na tablecie, który normalnie korzysta z Androida. Dziennikarze zobaczyli, jak Ósemka dzieli na części video
full HD, obsługuje Powerpointa i grafikę w Internet
Explorerze. Ma także podrasować gry wsparciem DirectX. Innymi słowy – wszystko, czego spodziewamy się po systemie operacyjnym peceta, ale nie tylko na pececie.

Niestety, nie zobaczyliśmy nawet strzępka nowego interfejsu, ponieważ wykorzystana do pokazu wersja Ósemki działała na grafice Windows 7. Nie dowiedzieliśmy się także, co nowego dostaniemy w kolejnej wersji systemu operacyjnego, kiedy zostanie wydany ani jak będzie się nazywał. Zatem „Windows 8” to nadal tylko wymysł prasy.

The Future of Windows Isn't Just PCs Anymore

Windows na tablety i smartfony nie oznacza prostego importowania aplikacji z komputera osobistego. Problem w tym, że większość programów działających teraz na Widowsach została oparta na modelach x86, których procesory ARM nie udźwigną. Oznacza to, że Microsoft będzie musiał przygotować nową wersję aplikacji. Na przykład pakiet Office został specjalnie przerobiony na potrzeby pokazu na CES.

Novum, jakim jest wszechstronność następcy Siódemki, nie oznacza, że będzie to system operacyjny tylko na urządzenia z procesorami ARM. Z założenia ma działać na ARM oraz na chipach x86 firm Intel, AMD, itp. Tak, jak dotychczas. Nie wiemy, czy oznacza to kilka wariantów programu i czy będą się one różnić interfejsem.

Najwyraźniej nie zobaczmy więc systemu Windows Phone 7 OS na tabletach. [Microsoft]

podobne treści

  • michal2000

    Zastanawia mnie, czy będzie kolejna wersja „Windows on Windows” dla ARM.