internet

„Wielki Mur kultury”, czyli Wikipedia po chińsku

Wikipedia od samego początku nie ma łatwego życia w Chińskiej Republice Ludowej. I nie chodzi nawet o pewne trudności, jakie pojawiły się szesnaście lat temu z transkrypcją słowa „wiki”. Raczej o przygody z cenzurą, jakie w ChRL spotykają chińską Wikipedię oraz inne wersje językowe internetowej encyklopedii. Teraz chińskie władze postanowiły rozwiązać ten problem raz na zawsze i stworzyć własny odpowiednik Wikipedii.

Na ubiegłotygodniowym spotkaniu Chińskiej Akademii Nauk zapadła decyzja – ChRL opracuje własną wersję cyfrowej encyklopedii, by „prowadzić i przewodzić społeczeństwu”, jak to ujęto to w oświadczeniu. Oficjalna chińska internetowa encyklopedia będzie największym projektem wydawniczym tego kraju, a w jej tworzenie zaangażowanych zostanie 20 tysięcy ekspertów z różnych dziedzin. Strona ma wystartować już w przyszłym roku.

„Chińska encyklopedia nie będzie książką, a Wielkim Murem kultury,” podsumował przedsięwzięcie Yang Muzhi, jego szef.

I rzeczywiście, oficjalna chińska cyfrowa encyklopedia ma coś wspólnego z murem. Albo ze słynnym „The Great Firewall of China”, ponieważ na stronie tworzonej „na mocy decyzji prezydenta Xi Jinpinga”, raczej nie można spodziewać się informacji, które mogłyby postawić w złym świetle władze w Pekinie.

Co innego w chińskiej wersji Wikipedii, do której dostęp z terenu ChRL przez lata był utrudniany, a od dwóch lat w ogóle nie jest możliwy.

Zdjęcie: Flickr/coofdy

podobne treści