nauka

Więcej bakterii jest na biurkach, przy których pracują mężczyźni

Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego opublikowali wyniki badania, z którego wynika, że na przedmiotach, z których korzystają panowie jest więcej bakterii niż na telefonach, krzesłach, klawiaturach czy biurkach używanych przez panie.

Próbki pobrano w biurach położonych w Nowym Jorku, San Francisco oraz Tucson (Arizona). Każdą próbkę opatrzono notką o płci użytkownika przedmiotu. Analiza liczby i rodzaju bakterii w próbkach była jednoznaczna – to panowie nie dbają o czystość. Jak powiedział Live Science Scott Kelly, członek zespołu naukowców:

Powierzchnie, z których korzystają mężczyźni, zawierają więcej komórek pochodzenia bakteryjnego i większe zróżnicowanie bakterii od powierzchni przedmiotów używanych przez kobiety.

Pierwsze z zaproponowanych przez naukowców wyjaśnień tej prawidłowości nie jest nawet zbyt okrutne dla panów. Mężczyźni są więksi od kobiet, mają też większą powierzchnię skóry, więc pozostawiają więcej bakterii na przedmiotach, które dotykają. Drugie wyjaśnienie… można się domyślić.

Ciekawe tylko, że piszę te słowa na klawiaturze wysmarowanej miodem ze śniadania i upstrzonej okruszkami ciasteczek owsianych. Ale szczupłymi palcami o małej powierzchni! [PLoS ONE, Live Science, zdjęcie: Ralph Morse-Time & Life Pictures/Getty Images]

podobne treści