internetnews

Chińscy hackerzy zdobyli plany najnowszej amerykańskiej broni

Jeśli zauważyliście dziwne podobieństwo pomiędzy X-47B a „studenckim projektem”, który powstaje w Chinach, możliwe, że nie jest to czysty zbieg okoliczności. Według dziennika Washington Post plany prawie 30 zaawansowanych systemów zbrojeniowych wpadły w ręce chińskich hackerów.

Dziennik twierdzi, że jego reporterzy uzyskali dostęp do poufnej części raportu Pentagonu na temat stanu zabezpieczeń USA przed cyberatakami. Publicznie dostępna wersja raportu mówi ogólnikowo o potrzebie zwiększenia poziomu zabezpieczeń oraz o tym, że Pentagon nie jest przygotowany na odparcie pełnowymiarowego konfliktu w cyberprzestrzeni.

Poufna część raportu jest dużo ciekawsza. Zawiera między innymi listę projektów wojskowych, do których hackerzy uzyskali dostęp. Dziennik nie informuje o tym kiedy przeprowadzono poszczególne ataki, ani jakie konkretne informacje udało się ukraść hackerom, ale wiadomo, że uzyskali oni dostęp między innymi do dokumentacji samolotów F/A-18 i F-35, projektów związanych z dronami bojowymi i systemów prowadzenia wojny elektronicznej. Na liście znajdują się także plany rakiet Patriot PAC-3 i systemu THAAD.

Raport nie wymienia bezpośrednio Chińczyków, ale źródła dziennika wśród wyższych urzędników Pentagonu twierdzą, że hackerzy uzyskali te dane w ramach większej kampanii, która przeprowadzona była z terytorium Chin. A, jak powszechnie wiadomo, władze ChRL nie mają absolutnie nic wspólnego ze szpiegostwem i wcale nie utrzymują jednostek wojskowych hackerów.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści