gryinternetwtf

Verigames czyli gra w szukanie błędów w kodzie

Przeglądanie milionów linijek kodu w poszukiwaniu błędów jest zajęciem, nie bójmy się użyć tego określenia, nudnym. Niezawodna agencja DARPA chciałaby jednak, by to ochotnicy znajdowali dziury w kodzie. W tym celu zamieniła ten nudny proces w grę.

A właściwie w różne gry, ponieważ użytkownicy zainteresowani taką forma pomocy, mają aktualnie możliwość zagrania w pięć różnych tytułów. Wszystkie one mają jednak jeden wspólny mianownik – wykorzystują system o nazwie Crowd Sourced Formal Verification (CSFV) do analizowania kodu napisanego w C lub w Javie pod kątem występujących w nim błędów. Gracze oczywiście nie muszą być ekspertami w tej dziedzinie by dobrze się bawić i przy okazji pomóc w łataniu oprogramowania.

Jak to działa? Gry zaprojektowane są w taki sposób, by gracze musieli rozwiązywać zagadki logiczne by przejść na wyższy poziom. Tylko, że te zagadki logiczne, choć przedstawione za pomocą elementów gry, tak naprawdę są matematycznymi dowodami na to, że w danym fragmencie kodu znajdują się błędy lub ich nie ma. W rezultacie gracze tworzą mapę miejsc, którymi powinni zainteresować się specjaliści, wyręczając ich tym samym w poszukiwaniu samych błędów.

Według naukowców DARPA dzięki takiemu podejściu do problemu, można zmniejszyć obciążenie analityków pracą o „rząd wielkości”, przez co mogą skupić się bardziej na łataniu dziur w kodzie zamiast na poszukiwaniu samych błędów. Aktualnie gry wykorzystywane są do analizy kodu programów open source wykorzystywanych przez Departament Obrony USA oraz inne amerykańskie agencje rządowe. W przypadku znalezienia błędu DARPA poinformuje o tym fakcie twórców danego programu.

podobne treści