internet

Użytkownicy Reddit przygotują kolejną ustawę?

Okazuje się, że nie tylko na Islandii prawodawca może chcieć zapytać o zdanie Internautów. Zoe Lofgren, pani kongresman z Kalifornii poprosiła użytkowników portalu Reddit o napisanie propozycji ustawy dotyczącej Internetu. W końcu to internauci są najbardziej zainteresowani tematem.

Lofgren twierdzi, że pomysł poproszenia internautów o pomoc przyszedł jej do głowy po tym, jak użytkownicy portalu Reddit przygotowali swoją odpowiedź na amerykańską ustawę SOPA. Ustawa o jaką prosi pani kongresman, miałaby na celu ochronę domen internetowych przed niepotrzebnym wyłączeniem ich przez władze w ramach ochrony praw autorskich. Lofgren obiecuje, że przypatrzy się wszystkim propozycjom, choć nie może obiecać, że wszystkie sugestie internautów znajdą się w projekcie, który przedstawi kongresowi.

Na dzień dzisiejszy kwestie wyłączania domen za łamanie praw autorskich w USA regulowane są przez PRO IP Act a departament sprawiedliwości blokował już na jego podstawie wszystko, łącznie ze stronami transmitującymi mecze. Ale pojawiły się co najmniej dwa przypadki, w których domena została zablokowana bez żadnego powodu. Dlatego Lofgren chciałaby wprowadzić dodatkowe środki ostrożności, które zapobiegłyby takim pomyłkom.

Nie jest to może tak daleko idące zaufanie do Internautów jak w przypadku „społecznościowej” konstytucji Islandii, ale kierunek na pewno dobry.

[The Verge]

podobne treści