news

Uważaj, co instalujesz na Androidzie

Zajmująca się zabezpieczeniami firma SMobile Systems opublikowała raport na temat aplikacji dostępnych na Android Market i zgłosiła wątpliwości do 20 procent z nich. Nieco przy tym przesadzając. Przypomnijmy, że jest już 65 tysięcy aplikacji na Androida, a teraz możemy czytać:

29 ze zbadanych aplikacji występuje o dostęp do danych w podobny sposób, jak oprogramowania znane jako spyware. Osiem aplikacji zapytuje o pozwolenie na wykonanie działań, które prowadzą do zaprzestania działania systemu operacyjnego. 383 aplikacji ma możliwość odczytywania lub korzystania z certyfikatów autoryzacji innych usług lub aplikacji. 3 procent aplikacji na Market, które poddaliśmy analizie, może doprowadzać do tego, że telefon zacznie wysyłać drogie smsy bez wiedzy posiadacza.

Na podstawie 29 przypadków w badanej próbce, SMobile wysnuwa wnioski na temat 20 procent wszystkich aplikacji, co można nazwać nadinterpretacją. SMobile sam potem przyznaje, że „większość z tych aplikacji stworzono bez złych zamiarów, więc nie stwarzają większego zagrożenia dla bezpieczeństwa danych użytkowników.”

Rzecznik Google postanowił jednak zabrać głos w tej sprawie: „Raport błędnie sugeruje, że użytkownicy Androida nie mają kontroli nad tym, które aplikacje zyskują dostęp do ich danych. Tymczasem każda aplikacja nie tylko nie może korzystać z danych wrażliwych bez akceptacji użytkownika telefonu, ale i jest przez nas sprawdzana. Bezzwłocznie zdejmujemy aplikacje, które zawierają malware.”

Znów jedyny wniosek, jaki można wysnuć z „badań” brzmi: ostrożności nigdy nie za wiele. [Brian Barrett/giz, SMobile, CNET]

podobne treści

 • email

  Wlasnie. Instalujac aplikacje w Androidzie wyskakuje INFO jakie zasoby sa wykorzystywane. Mozna przeczytac i nie zaakceptowac. Czy instalujac aplikacje z AppStora uzytkownicy iPhone tez moga to zrobic?

 • Anonim

  email: Nie, bo gdyby jakaś aplikacja na iPhone zachowywała się podobnie do opisanych w artykule, to nigdy by się nie pojawiła w AppStore…

 • Rafał Tomański

  no nie ma takiej informacji przy instalowaniu z app store

 • plumbum

  Nie po to Apple tak dokonuje cudów ekwilibrystyki marketingowej i dba starannie o sprzedaż telefonów do inwigilacji użytkownika, by jakaś firma trzecia za darmo mogła korzystać z tej możliwości. Akurat!

 • blabla

  na bank aplikacje na iphona mogą mieć dostęp do wybranych informacji o użytkowniku, nie ma tylko monitu ostrzegającego przed tym użytkownika