gadżetynewswynalazki

USB 3.0 Type-C czyli rewolucja we wtyczkach

Rozpoczęły się prace nad opracowaniem nowego rodzaju złącza USB. W odróżnieniu od swoich poprzedniczek, nowej wtyczce nie będzie przeszkadzało to, że włożymy ja do portu „do góry nogami”.

Nowy standard, nazwany przez USB 3.0 Promoter Group Type-C, został dołączony do istniejącej specyfikacji USB 3.1, a zakończenie prac nad nim ma zakończyć się w połowie przyszłego roku, dlatego nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak nowe złącze będzie wyglądało. Wiadomo natomiast, że swoimi rozmiarami ma przypominać wtyczkę micro USB.

Jednak najważniejszą cechą USB Type-C jest to, że w końcu będzie można włożyć ją do portu bez sprawdzania tęgo czy przypadkiem nie próbujemy włożyć jej odwrotnie – tak jak opracowane przez Apple złącze Lightning, wtyczka USB Type-C ma być symetryczna, wiec nikt już nie będzie musiał szamotać się z wtyczką i nie spowoduje przypadkowego spięcia podczas podpinania swojego gadżetu.

W komunikacie prasowym dotyczącym nowego złącza, szef USB 3.0 Promoter Group, Brad Saunders, stwierdził, że Type-C pozwoli producentom „sprostać bieżącym trendom w projektowaniu dotyczącym rozmiarów i funkcjonalności”. Przekładając to na język polski, chodzi o projektowanie jeszcze mniejszych i bardziej funkcjonalnych urządzeń.

Choć specyfikacja samej wtyczki USB Type-C ma być gotowa już za pół roku, trzeba będzie jeszcze opracować specyfikacje odpowiednich portów oraz kabli, wiec można się spodziewać, że pierwsze urządzenia wyposażone w Type-C pojawią się na początku roku 2015.

Zdjęcie: Flickr/espensorvik

podobne treści