internet

Uruchamiając Mega, Dotcom złamie warunki zwolnienia za kaucją?

Wczoraj Kim Dotcom, za pośrednictwem agencji Reutera, oficjalnie ogłosił odrodzenie swojego businessu, tym razem w domenie me.ga. Teraz amerykańskie władze twierdzą, że otwierając nowy serwis, Dotcom złamie warunki swojego zwolnienia za kaucją i narazi się na nowe zarzuty.

O serwisie Mega, który ma ruszyć w rocznicę zamknięcia Megauploadu, pisaliśmy już nie raz, nie ma większego sensu powtarzać tych informacji. Jednak dopiero kiedy o zamiarach Dotcoma doniósł Reuters, Amerykanie przypomnieli sobie jego słowa wypowiedziane przed nowozelandzkim sądem, kiedy ubiegał się o zwolnienie za kaucją.

Miesiąc po swoim zatrzymaniu, ubiegając się o zwolnienie, Dotcom stwierdził pod przysięgą, że nie ma zamiaru kontynuować swojej działalności:

„Mogę zapewnić sąd, że nie mam zamiaru i nie ma żadnego ryzyka, że reaktywuję stronę Megaupload.com lub założę podobny business internetowy w tym okresie.”

Dla Amerykanów deklaracja ta, w zestawieniu z zapowiedziami stworzenia nowego serwisu, jest jawnym dowodem na to, że Dotcom kłamał pod przysięgą co narusza warunki zwolnienia za kaucją. Z drugiej strony amerykański adwokat przedsiębiorczego Niemca, Ira Rothken twierdzi, że te sprawy nie są ze sobą powiązane:

„Nowy business technologiczny, budowany całkowicie od podstaw, taki jak Me.ga, nie może się mieścić w oświadczeniu, które dotyczyło Megauploadu (…). Jeśli jednak pojawią się wątpliwości co do warunków zwolnienia, nowozelandzki pełnomocnik wystąpi o zgodę władz Nowej Zelandii (…). Kim Dotcom jest niewinny, jest uważany za niewinnego i może zajmować się nowymi technologiami tak jak każdy inny, niewinny rezydent Nowej Zelandii. W rzeczywistości Me.ga może wspomóc rozwój przechowywania danych w chmurze, zarówno w Nowej Zelandii jak i na całym świecie. Jeśli intencje Departamentu Sprawiedliwości są szczere, nie powinien z tego powodu narzekać.”

Niezależnie od tego co o tym sądzi amerykański Departament Sprawiedliwości, prace nad Mega będą trwały nadal.

[Reuters, Cnet]

podobne treści