biznes

Uniwersytet Jagielloński oprotestuje wniosek patentowy Google

Zwykle jeśli słyszymy o sporach patentowych gigantów IT, informacje te dotyczą Google, Samsunga czy Apple. Teraz jednak na drogę prawną przeciwko Google wystąpi Uniwersytet Jagielloński.

Co wspólnego ma najstarsza polska uczelnia z patentami IT? Całkiem sporo. Uniwersytet Jagielloński twierdzi, że Google wykorzystało bez zgody rozwiązanie, którego autorem jest pracownik UJ. Co więcej, uczelnia zamierza złożyć protest w sprawie wniosku patentowego, jaki Mountain View złożyło w USA.

A wniosek ten jest dość perfidny, ponieważ Google, przynajmniej według Uniwersytetu, próbuje sobie przywłaszczyć rozwiązanie, którego nie jest autorem. Autorem jest doktor Jarosław Duda, obecnie wykładowca na UJ, który już w 2006 roku opracował metodę kodowania ANS, która pozwala na znacznie bardziej efektywną kompresję danych. Opracowane przez niego rozwiązanie zostało udostępnione za darmo wszystkim zainteresowanym, a korzystają z niego między innymi Apple, Facebook czy właśnie Google. Tej ostatniej firmie dr Duda pomagał nawet w 2014 roku wdrożyć kodowanie ANS do kompresji plików wideo, podpowiadając rozwiązania między innymi na publicznie dostępnym forum.

Teraz jednak Google postanowiło opatentować dostępne publicznie rozwiązanie jako swoje.

„Wniosek patentowy zgłoszony w USA zawiera dokładnie te koncepcje, które ja im napisałem. Robiłem to z myślą o praktycznym użytkowaniu tej innowacji, ale nie chciałem, żeby ktokolwiek – w tym Google – ograniczał dostęp do tego rozwiązania poprzez opatentowanie,” stwierdził dr Duda w rozmowie z PAP.

Uniwersytet Jagielloński staje murem za swoim pracownikiem i zapowiada włączenie się w sprawę.

„(…) złożenie aplikacji patentowej przez firmę Google w amerykańskim urzędzie patentowym, bez porozumienia z dr. Jarosławem Dudą można postrzegać jako działanie kontrowersyjne biznesowo i etycznie,” stwierdził rzecznik prasowy UJ, Adrian Ochalik. „Będziemy domagać się wycofania wniosku patentowego, gdyż zależy nam, podobnie jak twórcy kodu, aby nikt nie blokował do niego dostępu.”

Zdjęcie: Flickr/M. Klag – Małopolski Instytut Kultury

podobne treści