bizneskrótka piłkanews

Unia Europejska oskarża Apple o oszustwa podatkowe

Komisja Europejska zamierza prześwietlić metody optymalizacji wydatków w Apple. Jak dowiedział się serwis Financial Times, urzędnicy otwarcie oskarżyli firmę o zawarcie nielegalnego porozumienia z irlandzkim rządem, dzięki któremu płaci ona zaniżone podatki na terytorium całej Unii Europejskiej.

Zgodnie z najnowszymi rewelacjami serwisu, brukselscy kontrolerzy rozpoczęli oficjalne dochodzenie w sprawie oszustwa finansowego powstałego w wyniku cichej współpracy irlandzkiego rządu i Apple. Według wstępnych ustaleń komisji, obydwie strony zawarły dwie dekady temu umowę przewidującą przyznanie amerykańskiej firmie gigantycznych przywilejów podatkowych w zamian za utworzenie dodatkowych miejsc pracy na terenie Irlandii. Pomimo, że powstanie tego rodzaju układu miało swoje oczywiste plusy, to wcielenie go w życie było jednocześnie całkowicie nielegalne z punktu widzenia prawa UE.

Zdaniem Komisji Europejskiej, dzięki osiągniętemu wówczas porozumieniu amerykański producent do dziś łamie przepisy i płaci podatki składające się na zaledwie 2% jego przychodu, podczas gdy zgodnie z przepisami powinien on zostać obciążany stawką 12,5%. Kolejnym z grzechów z Apple, który z całą pewnością odbije się na surowości ewentualnego wyroku KE jest fakt, powstały układ zagwarantował mu możliwość całkowitego unikania normalnych stawek podatkowych także w pozostałych krajach Unii. Jeżeli przytaczane oskarżenia znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, Cook i spółka mogą spodziewać się miliardowych kar za złamanie prawa UE.

Oczywiście, tak jak mogliśmy się tego spodziewać, zarówno Apple, jak i władze Irlandii stanowczo zaprzeczają istnieniu jakiegokolwiek porozumienia w tej sprawie. Główny księgowy firmy, Luca Maestri, zapewnia, że ta nigdy „nie podpisała żadnej specjalnej umowy i nie otrzymała pomocy, które mogłyby być interpretowane jako nielegalna pomoc strony państwowej”.

Pozostało nam więc zaczekać na pierwsze, oficjalne ustalenia komisji. Niemniej, potężne kary dla Apple wydają się więcej niż pewne.

Źródło: Neowin.net

podobne treści