biznesnews

Unia Europejska nakłada rekordową karę na Google

Tak jak się tego spodziewano, Komisja Europejska ogłosiła, że nakłada karę finansową na Google za stosowanie praktyk monopolistycznych. Kara ta ma być jeszcze wyższa, niż ta nałożona na Mountain View przed rokiem i ma wynieść aż 4,3 miliarda euro.

Brukseli nie podoba się to, że warunkiem uzyskania przez producentów licencji na korzystanie z Google Play jest wymóg preinstalowania w urządzeniach mobilnych przeglądarki Chrome i ustawienia Google jako domyślnej wyszukiwarki. Ma to być sposób na wykorzystanie Androida do ugruntowania dominującej pozycji swojej wyszukiwarki internetowej.

„Od 2011 roku Google nakłada niezgodne z prawem ograniczenia na producentów urządzeń z systemem Android i operatorów sieci komórkowych, aby ugruntować swoją przewagę na rynku wyszukiwarek internetowych,” czytamy w komunikacie Komisji.

Kara w wysokości 4,3 miliarda euro jest prawie dwukrotnie większa niż poprzednia rekordowa kara nałożona przez Komisję, również na Google. Mountain View ma teraz 90 dni na zaprzestanie tych praktyk, w przeciwnym razie grozi mu kolejna kara, tym razem wynosząca nawet 5 procent średniego dziennego światowego obrotu spółki dominującej, czyli Alphabet Inc.

Google już teraz zapowiada, że będzie odwoływać się od tej decyzji podkreślając jednocześnie, że to właśnie Android daje większy wybór konsumentom i każdy może z niego korzystać, a jeżeli producenci, tak jak na przykład Amazon mają ochotę, mogę tworzyć własne sklepy z aplikacjami. Do korzystania z Google Play firma nikogo nie zmusza. Jednocześnie Sundar Pichai, CEO Google, zasugerował, że jeśli taka decyzja zostanie podtrzymana, kierowana przez niego firma będzie musiała przemyśleć swój model biznesowy i rozważyć płatne licencjonowanie Androida producentom sprzętu.

Zdjęcie: Flickr/jepoirrier

podobne treści