gadżetynews

Ulepszony GPS znajdzie sygnał w budynkach?

Może już w 2014 roku urządzenia z odbiornikiem GPS złapią sygnał w budynkach i zwiększą swoją dokładność z obecnych 6 metrów do 60 centymetrów. GPS III, bo tak nazywa się nowa flota satelitów, znajdzie się na orbicie ziemskiej już za 3 lata.

Największą zmianą w konstrukcji nowych satelitów będzie zwiększona moc nadajników – rzekomo sygnał ma być nadawany z 500 razy większą mocą. Może to oznaczać, że sygnał GPS będzie przenikać budynki. Zwiększona dokładność, mianowicie 60 cm, da nowe możliwości w nawigacji samochodowej i nie tylko. Wyobraźcie sobie, że nawigacja będzie w stanie określić pas, na którym się znajdujecie i poleci wam, żeby go zmienić przed skrzyżowaniem.

Sygnał w budynkach i superdokładność? Szykuje się nawigacja po mieszkaniach? Czy może jeszcze większa inwigilacja? Pożyjemy, zobaczymy. [Ubergizmo]

podobne treści

 • Taki jeden

  Jak widać nie wiecie o czym piszecie. W obecnej chwili Wojsko USA (czyli właściciel satelitów) ogranicza dokładność z jaką cywile mogą wyznaczyć swoją pozycję.
  To że wymienią satelity (a wymianę zaczęli już) nie oznacza, że będziemy mieć dostęp do większej dokładności, bo na tym USA nie zależy. W końcu ich wrogowie również mogą z tego korzystać, a jaki w tym sens?
  To co może zwiększyć dokładność to użycie w sofcie sprzętu DGPS. Możemy również cierpliwie czekać na GALILEO, już jest 1 satelita ;) i jeśli nie znajdą się pieniądze to zostanie jeden ;)
  Lub mieć nadzieję, że EGNOS będzie miał również zastosowanie i wsparcie producentów sprzętu i softu w nawigacji naziemnej.

 • dupomodo

  Taki jeden widac ze tez nie do konca wiesz o czym piszesz. Wojsko zrezygnowalo kilka lat temu z ograniczania cywilnego gps-u

 • Taki jeden

  @dupomodo nie zrezygnowało, a podpisali umowę, że nie wyłączą dostępu do GPS cywilom w razie wojny.

 • arkycom

  Ciekawe jak promieniowanie 500razy mocniejszej mocy nadawanego sygnału GPS będzie na nas wpływać :) ciekawe że ani słowa na ten temat.. chcą wsadzić nas w jedną wielką mikrofalę przecież.. a jak ktoś chce postawić wiatrak prądotwórczy to nagle potrafi się zebrać tłum żeby temu przeszkodzić :) a tu cisza..