biznes

UE: Apple ma zapłacić 13 miliardów euro kary

W swojej historii Apple pobiło już wiele rekordów. Jednak najnowszy raczej nie jest w Cupertino powodem do zadowolenia – Komisja Europejska nałożyła na amerykańską firmę rekordową karę w wysokości 13 miliardów Euro.

Sprawa zaczęła się dwa lata temu, kiedy Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie porozumień zawartych pomiędzy władzami Irlandii a Apple. Zgodnie z nimi amerykańska firma płaciła w Irlandii niższy podatek CIT niż pozostałe firmy w zamian za prowadzenie właśnie z tego kraju swoich interesów w Europie. W tej sprawie Komisja Europejska badała, czy przypadkiem nie jest to forma nieuprawnionej pomocy publicznej.

I rzeczywiście. Według ustaleń Komisji Europejskiej, właśnie taka sytuacja miała miejsce. Dodatkowo, nie dość, że Apple płaciło podatki po mocno obniżonych stawkach, to jeszcze jedynie od ułamka swoich faktycznych zysków. Ze sporej części świata, ponieważ to właśnie do irlandzkich spółek zależnych Apple Sales International oraz Apple Operations Europe trafiały pieniądze zarobione przez firmę w Europie, Afryce, Bliskim Wschodzie i w Indiach.

Zgodnie z orzeczeniem KE, Apple będzie teraz musiało oddać Irlandii 13 miliardów euro zaległych podatków, a kwota ta posłuży do zmniejszenia zadłużenia kraju.

„Państwa członkowskie nie mogą udzielać ulg podatkowych wybranym firmom (…),” czytamy w oświadczeniu Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. konkurencji. „Śledztwo Komisji wykazało, że Irlandia przyznała Apple nielegalne ulgi, które umożliwiły przez wiele lat płacenie znacząco mniejszych podatków, niż inne firmy.”

Oczywiście Apple nie podziela tej argumentacji i zamierza odwołać się od tej decyzji. Co ciekawe, podobne stanowisko prezentuje też Michael Noonan, minister finansów Irlandii, który także zapowiada odwołanie do rozstrzygnięcia, które, jego zdanie, uderza w integralność irlandzkiego systemu podatkowego.

Zdjęcie: Flickr/marcopaco

podobne treści